2012-06-17, Trzy pytania do...
- Jakie są podstawowe zadania straży miejskiej?
- Przede wszystkim ochrona spokoju i porządku publicznego, kontrola ruchu drogowego w określonym ustawą zakresie, przewożenie osób nietrzeźwych tam, gdzie trafić powinny, ochrona imprez masowych i innych uroczystości, konwojowanie wartości pieniężnych i innych. Do tego dochodzą obowiązki wynikające z prawa lokalnego, jak chociażby prowadzenie postępowań w sprawie pojazdów porzuconych lub zabezpieczonych przez policję na rzecz miasta, a nawet udział pocztu sztandarowego w uroczystościach. Zadań jest więc całkiem sporo, a ponieważ nie zawsze starcza sił i środków, to musimy dokonywać wyboru priorytetów, które w danym momencie są najważniejsze. Do dyspozycji mamy bowiem 16 strażników, 3 samochody i 5 rowerów.
- Z policja współpracujecie, konkurujecie czy może wyręczacie ją?
- Nie ma takiej opcji, żebyśmy w jakikolwiek sposób konkurowali z policja. Współpracujemy i to bardzo dobrze, i nie ma między nami żadnych zgrzytów. Rocznie obsługujemy w Gorzowie ponad 10 tysięcy zdarzeń. Gdyby nie straż, musiałaby przejąć je policja. Współpraca więc musi być.
- Na ile straż miejska kreuje jednak ład i porządek w mieście?
- Każda kreacja wymaga czasu, jest ciągłym procesem. Nasze działania mają miejsce zarówno w obszarze szeroko rozumianego kodeksu karnego, jak i szeroko rozumianej działalności prewencyjnej, edukacyjnej. I tu widzimy pewne efekty, ale żeby skutki były wyraźnie odczuwalne, trzeba lat pracy. Najważniejszy jest porządek, stale jednak trzeba go pilnować.
J.Del.
Trzy pytania do Konrada Pruszyńskiego z Teatru Mostów