2012-07-28, Trzy pytania do...
- Co młodych ludzi, tak masowo teraz, przyciąga do pracy w policji?
- Wiadomo jaka jest sytuacja na rynku, a praca w policji to perspektywa stałej, w miarę stabilnej pracy i to jeszcze na starych warunkach, które obowiązują do końca roku. Poza tym wielu młodych ludzi chce przeżyć coś ciekawego, szczególnego. Niektórzy mówią o chęci niesienia pomocy innym, co jest równie dobrą motywacją. Są i tacy, którzy zwracają uwagę na możliwość dalszego kształcenia i rozwoju zawodowego.
- Kto może zostać policjantem?
- Wymogi formalne są takie, że musi to być obywatel Polski, o nieposzlakowanej opinii, niekarany sądownie. Ponadto kandydat musi posiadać pewną wiedzę ogólną, odpowiednie predyspozycje fizyczne, ale i psychiczne. Bardzo dużą uwagę zwracamy właśnie na osobowość, na cechy charakteru, które są bardzo ważne w tej pracy, bo to nie tylko przygoda, ale i żmudna codzienność, którą nie wszyscy wytrzymują. Wymagane jest również minimum średnie wykształcenie, ale nasi kandydaci w przeważającej większości to już ludzie po studiach, ze znajomością języków obcych i często po stażach w różnych firmach czy instytucjach.
- Dlaczego policja ciągle jest postrzegana jak bardziej represyjna niż przyjazna wobec ludzi?
- Jesteśmy po to, żeby pomagać ludziom, ale przede wszystkim musimy egzekwować prawo, a to już nie zawsze się podoba. Z tego względu nie wszyscy nas kochają czy podziwiają. Często policjant wkracza w konfliktową sytuację i musi rozstrzygać kto ma rację, a to już może rodzić niezadowolenie jednej ze stron. Na szczęście społeczeństwo w większości to rozumie, bo badania dowodzą, że ponad 70% ludzi darzy nas zaufaniem. To nas utwierdza w przekonaniu, że społeczeństwo oczekuje od policji przede wszystkim stanowczości, zdecydowania i skuteczności w działaniu.
J. Del.
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie