2013-03-12, Trzy pytania do...
- Za oknami zima trwa w najlepsze, a u was wiosna niemal w rozkwicie. Pora już na ogrodniczą wiosnę?
- Patrząc na to, co się dzieje za oknami, trudno mówić o wiośnie. Jednakże to najwyższa już pora zaopatrzyć się w nasiona, cebulki, nawozy czy narzędzia ogrodnicze, by jak tylko zima odpuści zabrać się za pracę w naszym ogrodzie. Marzec to naturalna pora nasadzeń drzew i krzewów oraz wysiewu nasion przynajmniej niektórych warzyw – zwłaszcza tych, które wymagają późniejszego rozsadzenia. Oczywiście siejemy w domu, w inspektach czy szklarniach, gdzie są ku temu odpowiednie warunki.
- To co możemy już sadzić i siać, nie oglądając się na przedwiosenne mrozy i przymrozki?
- W cieplarnianych warunkach wysiewamy przede wszystkim pomidory, kapustne, seler, porę oraz różne gatunki kwiatów. Natomiast w ogrodzie, nie oglądając się na śnieg i mróz, dobrze jest zastosować wapno dolomitowe, które jest naturalnym nawozem, dobrze zasilającym i wzmacniającym nasza glebę. Po zejściu zaś mrozów należy pomyśleć o dodatkowym nawożeniu, co jest o tyle łatwe, że mamy już nawozy o długim działaniu, którego składniki stopniowo będą wchłaniane przez systemy korzeniowe.
- Sadzimy drzewa, krzewy, warzywa i kwiaty, ale często nie umiemy ich właściwie pielęgnować. Jakie błędy najczęściej popełniamy?
- Podstawowym błędem jest zły dobór podłożą dla danej rośliny. Często nie zwracamy uwagi na to gdzie sadzimy określone gatunki roślin, a każda z nich ma inne wymagania glebowe. Dobrze jest więc dobierać rośliny do naszej gleby albo też dostosować glebę do wymagań rośliny, co wcale nie jest takie trudne. I w tym zakresie zawsze służymy naszą wiedzą i radą. W specjalistycznych marketach nikt jej nikomu nie odmówi.
J. Del
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta