2013-07-12, Trzy pytania do...
- Czy gorzowskie środowisko akademickie jest odpowiednie dla miasta tej wielkości ?
- Gorzów może się poszczycić środowiskiem akademickim, które w moim odczuciu nie jest adekwatne do hierarchii i aktualnej wielkości miasta. Znam wiele miast, które mają znacznie większe i silniejsze uczelnie a potencjałem i liczbą ludności są zbliżone do Gorzowa. W wielu krajach zachodnich naliczyłem ponad 100 uniwersytetów w miastach wielkości Gorzowa.
- Być może gorzowskie szkolnictwo wyższe jest zbyt rozdrobnione?
- Mamy dwa ośrodki akademickie plus prywatną uczelnię o profilu zawodowym, co na pewno nie jest szczytem możliwości miasta. Uważam, że to środowisko jest zbyt małe w odniesieniu do istniejącego potencjału. Warto to środowisko rozwijać, bo Gorzów zasługuje na silniejsze uczelnie. Tak aby młodzież mogła się kształcić i zdobywać wiedzę a później nie opuszczać tego miasta.
- Może na wszystkich trzech uczelniach należałoby wprowadzać, co jakiś czas, nowe kierunki, biorąc pod uwagę potrzeby rynku pracy, np. więcej kierunków technicznych ?
-Na pewno uczelnia techniczna lub kierunki techniczne są bardzo potrzebne. Wiadomo, że zdobycie pracy po studiach jest znacznie łatwiejsze dla absolwentów kierunków technicznych. Widać to po listach poszukiwanych specjalistów w biurach pracy. Problemy mają humaniści i przedstawiciele kierunków ogólnych. Może warto by było, aby gorzowskie środowisko akademickie połączyło siły i wspólnie stworzyło nową jakość gorzowskiego szkolnictwa wyższego.
rar
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta