2013-10-26, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Elżbiety Głatki, dyrektora Zespołu Szkół nr 1 WZDZ
- Gorzowskie liceum o profilu strażackim zajmuje się głównie przedmiotami ogólnymi, czy szczególny nacisk kładzie, na nieodzowne w tej pracy, umiejętności praktyczne?
- Młodzież kształcąca się w Liceum Ogólnokształcącym o profilu strażaka zdobywa praktykę biorąc udział w projektach europejskich i praktykach zagranicznych. Przykładem jest 10-dniowa wymiana z zaprzyjaźnioną szkołą w Niemczech. Realizujemy projekt pod nazwą: Akademia Umiejętności Europejskich. Dzięki temu nasi absolwenci będą przygotowani do pracy na terenie całej Europy.
- Absolwenci będą mogli zasilić nie tylko jednostki straży, ale również zespoły ratownicze?
- Uczymy udzielania pomocy, czego efektem jest zorganizowana wystawa podsumowująca. Absolwenci będą więc mogli pracować nie tylko w straży pożarnej, lecz również w zespołach ratowniczych. Instruktorzy z zespołów ratowniczych i szkoła profesjonalnie przygotowują naszych uczniów. Mamy wielu uczniów już przeszkolonych, którzy mogą instruować dzieci i młodzież. Ze strażą pożarną z Gorzowa przygotowaliśmy symulację wypadku komunikacyjnego. Później z zasad udzielania pierwszej pomocy szkoliliśmy mieszkańców Trzciela, miasta położonego obok słynnej z dużej ilości wypadków drogi.
- Na czym polega program Leonardo da Vinci?
- W marcu odbyły się trzytygodniowe praktyki w Hiszpanii w ramach programu Leonardo da Vinci. Przy okazji była możliwość poznania języka hiszpańskiego. Praktyki odbywały się w instytucji zajmującej się kształceniem służb mundurowych w Walencji. Wyjazd poprzedziło przygotowanie w zakresie nauki języka hiszpańskiego i to zarówno słownictwa wymaganego w pracy strażaka, jak i związanego z komunikacją w życiu codziennym. Młodzież zapoznano również z kulturą Hiszpanii, zwyczajami i stylem życia zarówno w środowisku zawodowym, jak i prywatnym. Naszym hiszpańskim partnerem jest firma Europa Movilidad Estudiantil wyspecjalizowana w kształceniu zawodowym i realizacji projektów Leonardo da Vinci w rejonie autonomicznym Walencji, Madrycie i Kraju Basków. Uczniowie, którzy ukończyli praktykę obok certyfikatu ukończenia kursu języka, zrealizowania praktyki i listu referencyjnego z hiszpańskiej firmy otrzymali tzw. Europass Mobilność poświadczający odbyty staż za granicą.
rar
Trzy pytania do Roberta Surowca, przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa