2013-11-12, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Urszuli Onichowskiej psychologa i właścicielki Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji Mentis
- Czy po latach obserwacji można stwierdzić, że ilość zaburzeń wśród dzieci rośnie i coraz bardziej potrzebna jest pomoc psychologa?
- Otaczająca nas rzeczywistość gwałtownie się zmienia i idzie to nie zawsze w dobrą stronę, dlatego ilość zaburzeń wśród dzieci gwałtownie rośnie. Potrzeba terapii jest ogromna i z roku na rok coraz większa. Często ani rodzice ani nauczyciele nie zdają sobie sprawy z tego, że dziecko wymaga pomocy terapeutycznej. Wydaje się , że dziecko jest po prostu niegrzeczne lub źle wychowane. Później niektóre z tych niegrzecznych dzieci przychodzą do mnie i okazuje się, że one nie potrafią być grzeczne. Po prostu należy im pomóc.
- Co wpłynęło na pani decyzję o założeniu prywatnego Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji?
-W Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej jest duża kolejka i wiele terapii jest trudno dostępnych. W centrum oprócz tradycyjnych stosuję metody, które są rzadko spotykane. Przykładem może być neurostymulacja, terapia czaszkowo - krzyżowa itd. Pomagają one zmienić to co jest nieprawidłowego w dziecku. Chodzi w tym nie o to, jak żyć z dzieckiem, które ma niepełnosprawności lecz jak zmniejszyć ich siłę. Te terapie tak mnie fascynują, bo dzięki nim można naprawdę coś zmienić. Stosuję jeszcze terapie energetyczne np. Reiki. Jest to nieco podobne do bioenergoterapii i dzięki nim harmonizujemy cały system energetyczny. Jeżeli bowiem w tym systemie są jakieś zaburzenia i dysharmonie, to powoduje to zaburzenia na poziomie psychicznym, emocjonalnym oraz na poziomie fizycznym. Inaczej mówiąc, jeżeli dłuższy czas trwa zaburzenie energetyczne, to powoduje ono choroby.
- Terapie energetyczne mogą zastąpić te wywodzące się z tradycyjnej medycyny i psychologii?
- Są one fascynujące, bo dzięki tym terapiom można zapobiec chorobom lub pomóc w powracaniu do zdrowia. Oczywiście taka terapia nie zastępuje terapii tradycyjnej medycyny, ale je doskonale uzupełnia. Terapie energetyczne nie do końca również mogą zastąpić terapie psychologiczne, ale również są wspaniałym uzupełnieniem. Dają siłę do zmiany. Terapia psychologiczna pokazuje jak zmieniać, np. przekonania ukształtowane w ciągu wielu lat życia. Często jednak ludzie nie mają siły na zmiany bo są tak przybici i rozdrażnieni. Terapia energetyczna przynosi im ulgę, dzięki której mają siłę i gotowość do przeprowadzenia zmian.
rar
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta