2014-04-02, Trzy pytania do...
Trzy pytania do dr Adama Ostrowskiego, onkologa i zastępcy dyrektora gorzowskiego szpitala
- Co należy czynić, żeby do minimum ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwór?
- W pierwszej kolejności zachęcam do zapoznania się z założeniami tzw. europejskiego kodeksu walki z rakiem, gdzie przystępnym językiem mamy zawarty dekalog działań profilaktycznych. Niestety, ale zachorowalność na nowotwory w naszym kraju ciągle rośnie i ten problem spędza sen z powiek chyba każdemu z nas. I właśnie profilaktyka jest tym działaniem, które w perspektywie lat może odwrócić niepokojącą tendencję. Wystarczy, że każdy z nas będzie przestrzegał zapisane w kodeksie zasady zdrowego trybu życia oraz uczestniczył w programach ochrony zdrowia. Pozwoli to na wyeliminowanie kilkudziesięciu rodzajów nowotworów złośliwych. Zachęcam również do namawiania swoich bliskich, żeby zastanowili się nad dotychczasowym sposobem życia i zobaczyli, co można w nim zmienić na korzyść.
- Które z zasad zdrowego trybu życia są najistotniejsze z perspektywy uchronienia się przed rakiem?
- Zacznę od tego, że nigdy nie jest za późno na profilaktykę. W każdym wieku, nawet na emeryturze, można dbać o zdrowie. Na większość, bo około 70 procent powstałych nowotworów wpływ mają czynniki środowiskowe. Na przykład palenie tytoniu. Uaktywnienie się choroby następuje najczęściej po 55 roku życia. Dlatego im szybciej zrezygnujemy ze złych przyzwyczajeń, tym szybciej odsuniemy od siebie groźbę zachorowania. Przede wszystkim rzućmy palenie, gdyż jest ono przyczyną rosnącej zachorowalności na raka płuc. Po rezygnacji z sięgania po papieroska ryzyko powstania choroby spada wyraźnie, a po 10-12 latach organizm jest w stanie na tyle się zregenerować, że może osiągnąć stan jak u osoby niepalącej. Bardzo ważna jest właściwa dieta, ponieważ otyłość stanowi drugi po paleniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych. W połączeniu ze zdrowym żywieniem pamiętajmy o aktywności ruchowej. I dotyczy to osób w każdym wieku. Oczywiście częstotliwość i dynamika uprawiania wybranego sportu musi być dostosowana do możliwości danej osoby. Spożywajmy więcej warzyw i owoców, ograniczajmy jedzenie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. Nie nadużywajmy również alkoholu.
- Zachęca pan ponadto do uczestnictwa w programach ochrony zdrowia. O jakich programach tu mówimy?
- Przede wszystkim skierowanych do kobiet. I to zarówno tych młodszych, jak i w średnim wieku. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Po 50. roku życia konieczne są cykliczne badania w kierunku raka piersi oraz raka jelita grubego. W przypadku jelita w badaniach powinni uczestniczyć również panowie. Niestety, korzystanie z tych programów przez Polki i Polaków jest na niskim poziomie. To źle, gdyż wczesne wykrycie i leczenie daje dużą szansę na pełen powrót do zdrowia.
RB
Trzy pytania do Przemysława Kowalskiego, kibica Stali Gorzów