2014-09-15, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Adama Stańczuka, kierownika referatu dowodów osobistych Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta
- Co powinniśmy zrobić kiedy nasz dowód osobisty utracił ważność?
- Dowody osobiste wydawane są na okres 10 lat. Okres ten zapisany jest na dokumencie bardzo małego rozmiaru liczbami. Wiele osób nie zwraca na nie uwagi i nie wie, że ważność ich dowodu już upłynęła. Warto więc sprawdzić tę datę. Jeżeli termin minął wystarczy przyjść do nas. Można nawet na miejscu, od ręki wypełnić i złożyć wniosek, i co ważne, trzeba przynieść dwa aktualne zdjęcia. I nic za to nie płacimy, dowody są bezpłatne.
- Z jakimi problemami można się spotkać używając nieważnego dokumentu?
- Posługiwanie się nieważnym dokumentem może nastręczyć wiele problemów. Można nie załatwić swojej sprawy w banku na poczcie lub w innych instytucjach. Dowód musi być ważny. Zdarzają się problemy podczas podróży zagranicznych. Dokumenty są wnikliwie sprawdzane szczególnie na lotniskach. Zdarza się, że dopiero wtedy dociera do nas, że nasz dokument jest nieważny. Warto spojrzeć na datę ważności zanim wyruszy się w podróż. Szczególnie zagraniczną.
- W przyszłym roku zmienią się dowody osobiste czy nie warto z wymianą poczekać?
- Od 1 stycznia zmieni się nieco wygląd dokumentu. Nie będzie m.in. miejsca zameldowania. Na razie dowód wygląda tak jak dawniej i będzie ważny przez taki sam okres jak ten, który utracił ważność.
rar
Trzy pytania do Moniki Studenckiej, projektantki, zwyciężczyni konkursu Recykling Fashion Show