2014-10-01, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Artura Malca, prezesa Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
- Niedawno firma Audit opublikowała raport o lubuskim rynku pracy. Jaki wpływ na ten rynek ma KSSSE?
- Na pewno duży. Za chwilę jednak będziemy mówić o wpływie rynku pracy na strefę. Już teraz mamy taką sytuację, w której pracownik dyktuje warunki, a w tzw. drugim dopiero rozdaniu pracodawca. Nasz rynek pracy staje się rynkiem pracownika. Pociąga to za sobą nieuchronne podwyżki płac, a to wiąże się ze wzrostem kosztów pracy, co zmniejsza naszą atrakcyjność dla inwestorów. Potrzebujemy ludzi zdolnych do pracy; potrzebna jest zarówno reedukacja, jak i zmiany ustawowe szczególnie umożliwiające zatrudnianie emigrantów.
- To jakie są atuty strefy, gdy koszty siły roboczej stają się coraz mniej atrakcyjne dla inwestorów?
- Zmiana pomocy publicznej z 50 na 35 procent sprawia, że stajemy się mniej atrakcyjni dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Z drugiej strony rosnące wynagrodzenia stanowią większy koszt dla pracodawców. W sumie czyni to nasz rynek mniej atrakcyjny szczególnie dla inwestorów zagranicznych. Będą oni poszukiwać tańszych rynków, takich jak np. Ukraina, Słowacja, Węgry lub Białoruś. Naszym atutem jest niezmiennie doskonała lokalizacja u wrót do zachodniej Europy.
- Atutem strefy także od zawsze była wysoko wykwalifikowana kadra. Jak układa się współpraca z lubuskimi uczelniami?
-Współpracujemy ze wszystkimi wyższymi uczelniami w województwie. Przykładem jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie czy Uniwersytet Zielonogórski. Usiłujemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której uczelnie będą kształcić fachowców w najbardziej poszukiwanych specjalnościach. Chodzi o to, aby nie tworzyć niepotrzebnych w naszych realiach gospodarczych kierunków. Takich, które produkują przyszłych bezrobotnych. Warto dodać, że przygraniczne położenie strefy sprawia, że pracodawcy mają dostęp do kadry wykształconej na uczelniach niemieckich.
rar
Trzy pytania do Moniki Studenckiej, projektantki, zwyciężczyni konkursu Recykling Fashion Show