2014-12-23, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jerzego Zysnarskiego dziennikarza, historyka, autora m. in. Encyklopedii Gorzowa
- Jak to się dzieje, że tak trudno poznać historię przemysłu własnego miasta?
- Ja nie czuje deficytu historii, bo po prostu ją znam. Cały czas staram się swoją wiedzę pogłębić. To jest moje nieszczęście, bo jak czytam niektórych autorów to nieraz mnie skręca z rozpaczy z powodu błędów. Niestety, nie mam czasu, żeby je prostować.
- Dlaczego nie wykorzystuje się przemysłowych korzeni Gorzowa i Landsberga w ofertach dla inwestorów, aby pokazać im nasz potencjał, to że nie jesteśmy rolniczym miastem gdzieś na Wschodzie?
- Nic innego nie robię tylko pokazuję ten potencjał. Moja encyklopedia, chodzi o pierwsze wydanie, ukazuje wszystkie wielkie zakłady i postacie przemysłowców w sposób skondensowany i w miarę kompletny. W wielu moich publikacjach można znaleźć historię przemysłu miasta np. w Zeszytach Historycznych Nowomarchijskich wydawanych przez bibliotekę. Chcę tę wiedzę upowszechniać, m.in. w nowym wydaniu Encyklopedii Gorzowa.
- Czym nowa encyklopedia będzie się różnić od pierwszego wydania?
- Nie będzie to tylko uzupełnienie pierwszego wydania. Będzie to nowa encyklopedia opracowana oczywiście w oparciu o poprzednią, ale znacznie poszerzona i uzupełniona. Będzie znacznie bogatsza i będzie miała mniej luk. Zamierzam ją wydać na 10-lecie tej pierwszej.
rar
Trzy pytania do Moniki Studenckiej, projektantki, zwyciężczyni konkursu Recykling Fashion Show