2015-04-16, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Marka Jezierskiego współautora programu telewizyjnego Rok w ogrodzie
- Przyszła wiosna i wiele osób rozpoczęło prace w ogrodach. Jak kupować rośliny, aby mieć pewność, że będą rosły?
- Przede wszystkim zwracamy uwagę na to czy roślina jest zdrowa. To co widzimy nad ziemią to tylko 30 procent jakości, reszta to układ korzeniowy. Wystarczy wyciągnąć ją z doniczki i dowiemy się czy to nie jest tak, że wczoraj jeszcze rosła w gruncie a po to, aby została sprzedana została nagle przesadzona do pojemnika. Po wyjęciu z doniczki widać jak wszystko się rozsypuje a powinno być dobrze przerośnięte i dobrze się trzymać. Zdrowe korzenie i zdrowa, dobrze rozkrzewiona górna część, to roślina, z którą nie będziemy mieć problemu. Bardzo ważna jest kartka przypięta do rośliny. Można na niej przeczytać jak się z rośliną obchodzić, ale jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Podpisany jest producent, czyli człowiek, który wyprodukował tę roślinę i tego się nie wstydzi. Bierze odpowiedzialność za jakość.
- Jakie rośliny zaproponować gorzowianom?
- Jest dużo roślin, które bardzo fajnie wyglądają i pięknie kwitną np. wiśnie japońskie. Tutaj mała dygresja. Jesteśmy największym sadem Europy, bo mamy najwięcej jabłoni. Szkoda, że tak mało jabłoni ozdobnych. Powinniśmy wykreować modę na jabłonie ozdobne w naszych ogrodach, bo to fantastyczne rośliny. Przykładem może być odmiana Rudolf, która ma bordowe liście, kwitnie na czerwono i ma jeszcze wspaniałe owoce. W Gorzowie macie swoją jabłoń - renetę landsberską. Panuje moda na regionalizmy i uważam, że reneta landsberska to doskonały pomysł na to aby całe miasto obsadzić tymi jabłoniami. W końcu one tu powstały. Są bardzo ozdobne a do tego mają bardzo dobre owoce.
- Jakimi jeszcze roślinami warto się zainteresować?
- Jest dużo bardzo ciekawych roślin. Teraz zaczynają kwitnąć byliny podobnie jak wiele roślin skalnych. Panuje tendencja uciekania od ogrodów monotematycznych. Ogród musi być i użytkowy i ozdobny . Ma służyć do zabawy, do spotkań i do tego by produkować pożywienie. Coraz częściej zaczynamy produkować warzywa i owoce. Podobnie dzieje się w całej Europie i na świecie. To jest zabawa, frajda, a do tego mamy zdrową żywność.
rar
Trzy pytania do Moniki Studenckiej, projektantki, zwyciężczyni konkursu Recykling Fashion Show