2015-05-11, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Renaty Pliżgi, zastępcy dyrektora wydziału edukacji UM
- Zmieniły się zasady przyznawania stypendiów naukowych i artystycznych. Z korzyścią dla uzdolnionych uczniów?
- Zdecydowanie tak, zresztą z propozycją zmian wyszli dyrektorzy szkół artystycznych. W porównaniu do obowiązującej jeszcze niedawno uchwały nastąpiły dwie kluczowe zmiany, celem których jest ułatwienie uczniom dostępu do otrzymania stypendium. Pierwsza to zniesienie limitu wiekowego, gdyż do tej pory o stypendium mogli starać się uczniowie poniżej 18 roku życia. Z propozycją tą wyszła dyrektor Liceum Plastycznego, która zwróciła uwagę, że jej uczniowie największe osiągnięcia artystyczne mają w ostatniej klasie, a wtedy większość jest już pełnoletnia. Dotychczas nie byli z tego prozaicznego w sumie powodu doceniani. Druga zmiana jest korzystna dla uczniów szkół muzycznych. Wcześniejszy regulamin przewidywał przyznawanie stypendium tylko za te osiągnięcia, które były ujęte przez Centrum Edukacji Artystycznej. To zawężało grupę kandydatów, gdyż nie mogliśmy nagrodzić laureatów międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich czy nawet regionalnych konkursów organizowanych dla uczniów szkół muzycznych i niewymienionych w wykazie CEA. Uważam, że obecnie uczniowie powinni być zadowoleni, a do szczegółów odsyłam do regulaminu, który niebawem wejdzie w życie.
- Pewne jest, że liczba kandydatów do otrzymania nagród wzrośnie. Czy odbędzie się to kosztem zmniejszenia dotychczasowej wysokości stypendiów?
- Nie, pozostaną one na obecnym poziomie. Stypendium pierwszego stopnia to kwota 1500, drugiego – 1000, trzeciego – 500 i czwartego – 300 złotych. Są to nagrody wypłacane jednorazowo. Nie przewiduję również, żeby miał wzrosnąć budżet na ten cel. Teraz zapewne w lepszym stopniu będziemy go wykorzystywać. Podam taki przykład, że pod starym regulaminem, który obowiązywał od dwóch lat, w kategorii muzycznych osiągnięć ostatnio tylko jeden uczeń kwalifikował się do otrzymania stypendium. We wcześniejszych latach, kiedy nie było aż takich ograniczeń, nagrody otrzymywało kilku, kilkunastu uczniów. I zależy nam na tym, że honorować edukacyjnie uzdolnioną młodzież, bo to stanowi dodatkowy czynnik motywujący do dalszej nauki, rozwijania uzdolnień, zachęca również do podnoszenia jakości procesu edukacyjnego w szkołach.
- Zwłaszcza, że szkoły również są nagradzane za osiągnięcia swoich uczniów. Według jakich kryteriów będą teraz honorowane placówki oświatowe?
- Nagrody w wysokości po 5 tysięcy złotych na zakup pomocy dydaktycznych otrzymają najlepsze szkoły w poszczególnych grupach nauczania, czyli podstawowej, gimnazjalnej, liceum ogólnokształcącego, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Co ważne, w regulaminie zmieniono zasady wyliczania punktów, co pozwoli mniejszym liczebnie placówkom na rywalizację, choć wiele z nich w poprzednich latach było nagradzanych. Każda szkoła otrzyma trzy punkty za ucznia, który dostanie nagrodę pierwszego stopnia, dwa punkty za laureata drugiego stopnia oraz po jednym punkcie za uczniów nagrodzonych stypendiami trzeciego i czwartego stopnia. Suma punktów zostanie następnie podzielona przez ilość uczniów w danej szkole. Wygrają te placówki, które w swoich grupach będą miały najwyższy wskaźnik.
RB
Trzy pytania do Moniki Studenckiej, projektantki, zwyciężczyni konkursu Recykling Fashion Show