2015-08-21, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Wojciecha Popka, dyrektora Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie.
- Muzeum ostatnio otrzymało cenną księgę. Co to za wydawnictwo?
- Dostaliśmy już na stałe książkę, która od dziesięciu lat była do tej pory w naszym depozycie. 7 sierpnia Izba Celna w Rzepinie przekazała nam Biblię z pierwszej połowy XVIII wieku. Jest to Biblia wg Marcina Lutra, która wydana została w języku niemieckim i wydrukowano ją szwabachą w oficynie na terenie Saksonii za panowania władców Polski z dynastii saskiej. Dzieło oprawione w skórę z tłoczeniem stanowi cenne uzupełnienie niebogatego zbioru starodruków w bibliotece muzealnej. I nie jest to jedyny starodruk, jaki mamy w swoich zbiorach.
- Jakie jeszcze starodruki muzeum posiada?
- Nie mamy ich wiele, zaledwie kilkanaście sztuk, głównie są to stare biblie. Rzadko je pokazujemy, bo ich stan jest taki, że wymaga konserwacji, a muzeum na razie pieniędzy na to nie ma. Dość dodać, że to bardzo kosztowne zabiegi są i staramy się zdobywać na nie pieniądze. W każdym razie mówimy o tych książkach podczas lekcji muzealnych.
- No właśnie, kończą się wakacje, za chwilkę rok szkolny. Czy wzorem lat ubiegłych muzeum będzie prowadzić lekcje muzealne?
- Naturalnie, i to nawet w szerszym nieco aspekcie, niż w latach poprzednich. O szczegółach będziemy mówić nauczycielom podczas specjalnych konferencji. No w każdym razie kierujemy naszą ofertę edukacyjną do dzieci i młodzieży. Podczas lekcji idziemy dwutorowo, bo stawiamy na historię regionu oraz na zajęcia plastyczne. Jak bowiem wiadomo, akurat te dwie dziedziny wiedzy i umiejętności w programach szkolny zostały dość mocno okrojone, więc staramy się te luki uzupełniać. Oczywiście nie może zabraknąć także akcentowania znaczenia muzealnictwa, bo taki też cel sobie stawiamy.
roch
Trzy pytania do Dominiki Muniak, reżyserki filmu „Landsberczanka”