2015-12-04, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Kseni Budzyńskiej, wychowawczyni z grupy Rogosia w Przedszkolu Miejskim nr 11
- Uczestniczyła pani wraz ze swoimi podopiecznymi w ubieraniu miejskiej choinki. Czym dla pięciolatków jest takie wydarzenie?
- Dużym przeżyciem, ale też znakomitą formą integracji grupowej oraz między przedszkolami. Innym celem jest poznawanie i kultywowanie tradycji świątecznych. Nasze dzieci mogły zobaczyć z jakimi pomysłami przyszły pociechy z innych placówek, one z kolei mogły podziwiać pracę wykonaną przez nasze przedszkolaki. Do tego zawsze przy ubieraniu drzewek jest fajna zabawa.
- Dzieci bezpośrednio przed przyjściem na Stary Rynek mocno przeżywały to wydarzenie?
- W naszym przedszkolu wyglądało to w ten sposób, że mieliśmy wspólne spotkanie dzieci, rodziców oraz nauczycieli i wspólnie przygotowywaliśmy dekoracje. W tym oczywiście bombki, które zostały przyniesione na Stary Rynek i zawieszone na drzewku. Dzieci bardzo to wszystko przeżywały także w trakcie przygotowań, dociekały jak to będzie, gdyż ta grupa, która pojawił się tu ze mną jest pierwszy raz. Najciekawszy był wybór bombek, ponieważ przygotowanych zostało więcej niż można było wziąć. W dniu ubierania choinki od samego rana dzieci były mocno podekscytowane, pytały się, kiedy mogą ubrać się w stroje mikołaja i każdy chciał nieść przynajmniej jedną dekorację.
- Do świąt mamy jeszcze sporo czasu, ale czy ubieranie miejskiej choinki jest sygnałem dla dzieci, że już czas rozpocząć przygotowania świąteczne?
- Myślę, że takim momentem były przygotowania do przyjścia na Stary Rynek, ale oczywiście w samym przedszkolu czekają nas liczne imprezy związane ze świątecznym nastrojem. Już we wszystkich salach unosi się atmosfera świąteczna. Grupa starszaków robi jasełka, młodsi bombki, kartki świąteczne, stroiki i inne dekoracje bożonarodzeniowe, a wszystko to potem trafia na rozpoczęty właśnie kiermasz, który potrwa do świąt. W jego trakcie rodzice, dziadkowie mogą za symboliczne cegiełki kupić interesujące dekoracje. Cała ta akcja ma głównie wymiar edukacyjny, gdyż bardzo dużo rozmawiamy o historii świąt, o powstałych tradycjach, uczymy dzieci kolęd. To nie wszystko, bo w najbliższy poniedziałek czeka nas Dzień Świętego Mikołaja. Organizujemy też akcję ,,Szlachetna paczka’’, celem której jest wyjaśnienie dzieciom jej idei i zachęcenie do podzielenia się nie tylko tym co im dadzą rodzice, ale także tym co mają w swoich skarbonkach. Chodzi oczywiście o symboliczny gest, choć jako przedszkole przygotujemy porządną paczkę dla potrzebujących.
RB
Trzy pytania do Macieja Gębali, reprezentanta Polski w piłce ręcznej