2016-01-13, Trzy pytania do...
Trzy pytania do prof. Elżbiety Skorupskiej - Raczyńskiej, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie
- Idea utworzenia Akademii Gorzowskiej pojawiła się już w 2006 roku, ale w tamtym czasie zarówno PWSZ, jak i ZWKF nie były przygotowane na taki krok. Co się zmieniło od tamtego czasu, że dzisiaj PWSZ jest gotowa budować akademię własnymi siłami?
- Najlepiej wszelkie zmiany zobrazują liczby. Kiedy zostałam skierowana przez ówczesnego rektora prof. Zenona Głodka do komisji przygotowującej wniosek o utworzenie akademii byłam jedynym pierwszoetatowym samodzielnym pracownikiem naukowym w naszej uczelni. Mieliśmy wtedy zaledwie pięć kierunków kształcenia, trzy instytuty, a w gronie kadry naukowej wśród pracowników pierwszoetatowych jednego profesora, 26 doktorów i ponad stu magistrów. Obecnie mamy 14 kierunków studiów pierwszego stopnia i dwa drugiego stopnia. Kadrę w około 90 procentach stanowią pracownicy pierwszoetatowi. I w tym gronie mamy 25 profesorów zwyczajnych i nadzwyczajnych oraz 78 doktorów. W zakresie działalności naukowej od 2007 roku zorganizowaliśmy łącznie 167 konferencji. Dla porównania do 2007 roku takich konferencji było zaledwie 28. Nasze wydawnictwo dotychczas wydało 227 tytułów prac o łącznym nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy. Na rozwój naukowy kadry w ciągu ostatnich ośmiu lat wydaliśmy z własnych środków ponad 2 miliony złotych. Przypomnę, że jako uczelnia zawodowa nie otrzymujemy żadnych dotacji na rozwój naukowy. Znaczące zmiany zaszły w zakresie prawa i struktury uczelni. Wspomnę choćby o uruchomieniu Akademickiego Centrum Badań Językoznawczych, otworzyliśmy Laboratorium Środowiskowe. W lipcu ubiegłego roku złożyliśmy wniosek o parametryzację i niebawem powinniśmy otrzymać wynik. Jesteśmy już przygotowani do złożenia wniosku o uzyskanie prawa do doktoryzowania w zakresie językoznawstwa. Kolejne wnioski o parametryzację będą dotyczyły wydziału ekonomicznego oraz wydziału administracji i bezpieczeństwa. Ten pierwszy zapewne złożymy w marcu lub w kwietniu, drugi we wrześniu. Wniosek o prawa do doktoryzowania w zakresie nauk o zarządzaniu możemy wnieść na początku 2017 roku. Jako PWSZ zrobiliśmy wszystko co było w naszej mocy. Przy obecnym statusie uczelni zawodowej o dalszym rozwoju nie mamy co marzyć. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy, uzasadnienie oraz dokumenty prezentujące charakterystykę uczelni. Całość przekazaliśmy minister Elżbiecie Rafalskiej z nadzieją, że szybko uda się powołać Akademię Gorzowską.
- Gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla gorzowskiego ZWKF?
- Ponad dwa lata temu pojawił się projekt włączenia tej jednostki w struktury naszej placówki. Miało to nam ułatwić zmianę statutu uczelni z wyższej zawodowej na akademicką. Obie szkoły wyższe podjęły odpowiednie uchwały, ale z czasem okazało się, że władze poznańskiego AWF postanowiły wycofać się z tego projektu lub po prostu przeczekać, a czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Jak wiadomo, rozmowy zostały praktycznie zawieszone, gdyż wszelkie prośby z naszej strony natrafiały na opór. Miejsce gorzowskiego wydziału AWF jest w dalszym ciągu u nas. Jesteśmy otwarci na rozmowy i realizowanie wcześniej przyjętych ustaleń. Oczywiście szanujemy prawo każdej uczelni do własnego rozwoju. Jak wspomniałam, jako PWSZ osiągnęliśmy szczyt naszych możliwości, bo prawo nie sprzyja dalszemu rozwojowi. Możemy zdynamizować działania, ale tylko po zmianie statusu. Wydaje mi się, że rozmowy z władzami poznańskiego AWF łatwiej będą przebiegać w momencie, kiedy zostaniemy już akademią.
- Jeżeli 1 października ruszy akademia, jaką uczelnię skończą obecni studenci PWSZ?
- Student PWSZ wraz z rozpoczęciem nowego roku stanie się studentem akademii. Nawet, jeśli będzie to dla niego ostatni semestr, to po jego ukończeniu otrzyma dyplom absolwenta akademii.
RB
Trzy pytania do kom. Grzegorza Jaroszewicza, rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie