2016-05-11, Trzy pytania do...
Trzy pytania do prof. Moniki Wolińskiej, głównej dyrygent Filharmonii Gorzowskiej
- Pani profesor, dlaczego warto przyjść na Festiwal Muzyki Współczesnej?
- To już czwarta edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, na który publiczność czeka i to jest dla mnie największa radość. Festiwal jest już rozpoznawalny w Polsce i na świecie. W 2015 roku otrzymaliśmy certyfikat EFFE przyznawany przez grono ekspertów Komisji Europejskiej. W tym roku odbędzie się międzynarodowa edycja, z udziałem wspaniałych gości. Nasz festiwal jest bardzo oryginalny, odważnie łączymy różne gatunki i kultury, od jazzu, poprzez muzykę sakralną, utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, hip-hop, czy też muzykę filmową. Dlatego każdy w bogato wypełnionym wydarzeniami festiwalowym kalendarzu, może znaleźć coś dla siebie. Muzyka współczesna jest nam przecież najbliższa, powstaje w czasie, w którym się poruszamy, żyjemy.
- Jakie niespodzianki kryje tegoroczny program festiwalu?
- Przede wszystkim do Gorzowa przyjedzie wielu wspaniałych gości, m.in. znany publiczności na całym świecie, laureat nagrody Grammy, Włodek Pawlik i Łukasz Pawlik, znakomita japońska pianistka Akiko Ebi (koncert z udziałem artystki patronatem honorowym objęła Ambasada Japonii), kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc (po koncercie odbędzie się spotkanie z kompozytorem), Jimek&Miuosh z projektem hip-hop symfonicznie, sekstet wokalny proMODERN z koncertem „PROMODERN SHAKESPIRED” i m.in. utworami Krzesimira Dębskiego oraz Krzysztofa Herdzina, a z recitalem organowym w katedrze wystąpi prof. Andrzej Chorosiński. Zapraszamy również na wystawę oraz koncert z udziałem młodych utalentowanych gorzowian, którzy w ramach warsztatów przygotują widowisko taneczne pt. „Głosy ciała”.
- Jak można przekonać nieprzekonanych do słuchania właśnie muzyki współczesnej?
- Tak jak wspomniałam, to muzyka naszych czasów, bardzo nam bliska. Często poprzez poszukiwania, eksperymenty, potrafi nas zaskoczyć. Tak jak np. utwór Johna Cage'a „4,33”, czyli cisza na scenie, trwająca 4 minuty i 33 sekundy. W tym utworze, w sposób naturalny, publiczność też bierze udział. Na koncercie inaugurującym festiwal, wspólnie z Chórem Kameralnym Bartosza Michałowskiego, wykonamy przepiękny utwór Arvo Pärta „Te Deum”. Każdy z koncertów będzie muzycznym przeżyciem, czasami z niespodzianką, bo taka jest muzyka współczesna, często zaskakuje. Dodam, że to jedyny taki festiwal muzyki współczesnej, w programie którego, każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, startujemy 13 maja.
Renata Ochwat
Trzy pytania do kom. Grzegorza Jaroszewicza, rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie