2016-10-25, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Katarzyny Pater, koordynatora ds. edukacji artystycznej Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonii Gorzowskiej
- Na czym polega edukacja muzyczna w filharmonii?
- Edukacja to wszystkie koncerty, audycje szkolne, spotkania oraz zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży. Wśród nich są nie tylko zajęcia stricte muzyczne, ale i sztuki powiązane, jak np. warsztaty taneczne ze specjalistami, czyli zawodowymi choreografami, warsztaty muzyczne z kompozytorami oraz profesjonalnymi wykonawcami. Do działań edukacyjnych należy również nasza największa forma – musical, w tym roku „Pinokio”. Musical łączy w sobie muzykę, śpiew, tekst, teatr oraz taniec.
- W ofercie edukacyjnej CEA - FG ma także Muzyczne Raczkowanie i Filharmonię Juniora. Co to są za formy?
- Muzyczne Raczkowanie to zajęcia dla najmłodszych dzieci, czyli od narodzin do czwartego roku życia. Na te spotkania zapraszamy również mamy w ciąży. Głównym celem tych form jest pobudzenie wyobraźni muzycznej, może nawet i odkrycie zdolności muzycznych, talentu. Natomiast Filharmonia Juniora to zajęcia dla dzieci starszych, od czwartego do szóstego roku życia. Juniorzy już bardziej świadomie słuchają muzyki, w tym sezonie poznajemy wspólnie budowę i brzmienie instrumentów muzycznych, a także razem śpiewamy i bawimy się.
- Czy każdy może chodzić na te zajęcia?
- Naturalnie, zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani taką formą edukacji. Nie ma żadnych dodatkowych kryteriów. Liczą się chęci, a także wspólna zabawa. Drzwi Filharmonii Gorzowskiej są zawsze otwarte dla naszych milusińskich i ich rodziców.
Renata Ochwat
Trzy pytania do kom. Grzegorza Jaroszewicza, rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie