2016-11-28, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Aliny Czyżewskiej, aktorki i działaczki społecznej
- Za chwilkę uruchamiasz Uniwersytet Miejski. Co to za inicjatywa?
- Ma to być cykl spotkań dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą wiedzieć, jak działa miasto, na czym powinien polegać rozwój miasta. Chcemy się spotykać z ekspertami w tych dziedzinach, z przedstawicielami władzy z innych miast. Podkreślę, że założeniem jest czerpani wiedzy od innych osób. Ale uniwersytet ma być też inkubatorem pomysłów na dalsze działanie. Liczę, że na te spotkania będą też przychodzić urzędnicy, którzy mogą się podzielić wiedzą na temat procedur i mechanizmów działania urzędu. Mogą powiedzieć, dlaczego coś idzie wolno, dlaczego czegoś nie można przyspieszyć. W taki sposób chcemy tworzyć wspólnotę samorządową. Wynika ona z ustawy o samorządzie. No i pragnę zaznaczyć, że utrzymywać się zamierzamy z tego, co dadzą nam gorzowianie, uczestnicy spotkań. Nie mamy bowiem żadnych innych źródeł finansowania.
- Kto na początek spotka się gorzowianami?
- Nie byle jaki gość, bo ksiądz Adam Boniecki. Można o nim powiedzieć, że też jest w pewnym sensie urzędnikiem od wspólnoty. Był przez lata generałem zakonu marianów. Jest redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, czyli pisma społeczno-kulturalnego. No i znany jest ze swoich dość niebanalnych poglądów i podejście innego niż wielu duchownych do wielu spraw. Przypomnę tylko, że bronił Nergala, wypowiadał się na temat obecności krzyż na sali sejmowej. Na spotkanie zapraszam w środę 30 listopada o godz. 18.00 do Miejskiego Centrum Kultury.
- No to wysoka półka. A kto jeszcze tam jest?
- Chciałabym, aby przyjechali do nas pan Michał Kapusta, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Lublin oraz Rafał Koziński – pracownik jednej z lubelskich instytucji kultury. Oni byli odpowiedzialni za program, kiedy Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. To wówczas miasto to poszybowało gwałtownie, wówczas cała Warszawa zaczęła przyjeżdżać na wydarzenia w Lublinie. Praktycy jakich mało. W planach jest także spotkanie z Edwinem Benedykiem, dziennikarzem z „Polityki”, autorem wielu ciekawych tekstów dotyczących właśnie samorządności, od miasta. Planujemy taż spotkanie z przedstawicielami ruchu miejskiego w Toruniu, autorami podręcznika „Przepis na ulicę”, czyli jak powinny funkcjonować układy komunikacyjne w miastach, jak w nich powinni się odnajdować ludzie. Więcej szczegółów nie chcę ujawniać, bo nie ma na razie takiej potrzeby. Ale jak widać, plany są dość ciekawe.
Renata Ochwat
Trzy pytania do kom. Grzegorza Jaroszewicza, rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie