2016-12-15, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Elżbiety Polak, marszałek województwa lubuskiego
- Pani marszałek, jaki był dobiegający powoli końca 2016 rok dla naszego województwa?
- Dosyć trudny, bo zaczęliśmy bardzo intensywnie wdrażać regionalny program operacyjny. Z drugiej strony bardzo cieszę się, że mam okazję pracować akurat w czasie złotego wieku dla Polski. Samorządy uzyskały dużo więcej środków na inwestycje niż w poprzednim rozdaniu unijnym. Wtedy było to 25 procent dla regionów. Teraz mamy aż 40 procent do wykorzystania z 400-miliardowego budżetu przeznaczonego dla całego kraju. Jako Lubuskie prowadzimy bardzo przewidywalną politykę regionalną. Mamy opracowaną strategię, wyznaczone priorytety i to się przekłada na konkretne programy inwestycyjne. Nie ukrywam, że zdarzają się też problemy. Choćby z ZIT-ami, ale wierzę, że szybko sobie z tym poradzimy. Do największych plusów tego roku zaliczyłabym wzrastające w województwie zabezpieczenie zdrowotne. Mamy dwie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po wielu latach pod klucz oddaliśmy w Zielonej Górze oddział zakaźny, co jest również ważne dla gorzowian, gdyż jest to jedyny tego rodzaju oddział w regionie. Konsekwentnie realizujemy przy tym wszystkie zaplanowane inwestycje. Lada dzień otwieramy most w Skwierzynie, na który czekaliśmy latami. Dużo można jeszcze wymieniać tych sukcesów. Nie tylko inwestycje są jednak ważne. Cieszę się, że ruszyła lubuska akademia rozwoju, a najpiękniejsze miejsca w regionie uzyskały europejskie certyfikaty.
- Jakie najważniejsze inwestycje będą realizowane w przyszłym roku?
- W ochronie zdrowia mamy dwa priorytetowe do realizacji zadania. Na pierwsze miejsce wysuwa się tu gorzowska radioterapia. Zdołaliśmy w tym roku praktycznie dopiąć wszystkie procedury, co uważam za kolejny sukces. Poza trybem konkursowym zarząd województwa przyjął już projekt. Mamy 21,5 miliona złotych na budowę obiektu. Teraz czynimy starania o pozyskanie środków z narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych na zakup wysoko specjalistycznego wyposażenia. Brakuje nam ponadto wysoko specjalistycznych oddziałów dla dzieci, dlatego drugim kluczowym zadaniem jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze. Z inwestycji drogowych bardzo ważne jest zakontraktowanie budowy mostu w Milsku za ponad 100 mln złotych. Chcemy rozpocząć też niezwykle ważne inwestycje w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego i budowy urządzeń melioracyjnych. Dotyczy to przede wszystkim Słubic, gdzie inwestycja będzie warta 60 mln złotych, a za 45 mln czeka nas ostatni etap zabezpieczenia Nowej Soli.
- Z czego wynikają znaczące już dysproporcje w kontraktacji ZIT-ów między Gorzowem a Zieloną Górą?
- Mogę powtórzyć słowa prezydenta Jacka Wójcickiego, który tłumaczył się zmianą warty w magistracie. Nowa władza ma inne nieco spojrzenie na priorytety, prezentuje inną koncepcję działań i to spowodowało, że okres przygotowań inwestycji nieco się wydłużył. Mam nadzieję, że przestój jest chwilowy i niedługo wszelkie działania nabiorą właściwego tempa. Na obecną chwilę najważniejsze jest jak najszybsze zakontraktowanie remontu ulicy Kostrzyńskiej. Projekt jest złożony, ale jeszcze niepełny. Jeżeli zdążymy, to 19-procentowy plan na 2016 roku zostanie osiągnięty.
RB
Trzy pytania do kom. Grzegorza Jaroszewicza, rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie