2017-02-14, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Dariusza Górnego, Architekta Miejskiego
- Został ogłoszony konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie niższego budynku Przemysłówki i wybudowanie nowego na pobliskim parkingu. Kiedy poznamy jego rozstrzygnięcie i jakie warunki zostaną przedstawione projektantom?
- Kluczowe terminy to 28 lutego, do tego dnia będziemy przyjmować zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w konkursie, natomiast składanie prac jest zaplanowane na początek czerwca. Jeżeli chodzi o warunki to w trakcie długich, ale efektywnych rozmów z pracownikami Miejskiego Ośrodka Sztuki oraz Miejskiego Centrum Kultury sformułowaliśmy listę oczekiwań, które zostaną przedstawione uczestnikom konkursu. Być może niektóre są życzeniowe, ale nie wykluczam, że znajdą się w zaprezentowanych projektach. Choćby mała pracownia dla artystów zamiejscowych razem z miejscem noclegowym. Pewne jest, że wszystkie funkcje, które znajdują się w obecnych siedzibach muszą znaleźć się również w nowym miejscu bez uszczerbku dla powierzchni. Zresztą miejsca jest sporo, bo sam parking ma powierzchnię zbliżoną do każdej z tych instytucji. Pamiętajmy, że możemy z nowym budynkiem pójść w górę, co mocno zwiększy kubaturę. A jest jeszcze dolny po banku. Zabudowa parkingu doda uroku temu miejscu. Z moich doświadczeń projektowych mogę powiedzieć, że są tutaj naprawdę spore możliwości i z optymizmem czekam na prace konkursowe.
- Czy wspomniane instytucje kultury zajmą również część pomieszczeń w biurowcu?
- Na chwilę obecną na działalność stricte kulturalną nie ma potrzeby przeznaczać pomieszczeń znajdujących się w wysokim budynku, aczkolwiek nie wykluczam, że zostanie tam umiejscowiony wydział związany z kulturą. To już jest w gestii prezydenta. Trwają prace projektowe związane z modernizacją biurowca, które są niezależne od konkursu. Oznacza to, że niedługo zapadną decyzję, co i kto znajdzie się w biurowcu.
- Budowa dodatkowego obiektu w miejscu istniejącego parkingu oznacza utratę kolejnych miejsc parkingowych w centrum. Czy to znaczy, że do tych instytucji kultury będzie trzeba przychodzić pieszo lub korzystać z komunikacji miejskiej?
- Otwieramy się na to, żeby wybudować parking podziemny, aczkolwiek dużo tu będzie zależało od kosztów. Zwrócimy się do projektantów, żeby oni również w swoich propozycjach ustosunkowali się do tego zagadnienia i zobaczymy, jakie pojawią się pomysły. Podczas budowy i tak musimy wybrać ziemię do poziomu fundamentów sąsiednich budynków, gdyż takie są wymogi konstrukcyjne. Oznacza to, że będziemy mieli gotową piwnicę, a więc tym samym gotowe miejsce na budowę parkingu. Jeżeli rzeczywiście powstanie, bo nie chcę jeszcze o tym przesądzać, na pewno będzie większy niż ten, z którego można było do tej pory korzystać. Dodam jeszcze, że mamy oczywiście ekspertyzy techniczne i mogę zapewnić, że biurowiec jak i dolny budynek znajdują się z dobrym stanie. Zostały wykonane solidnie i można je śmiało przystosować do nowych funkcji.
RB
Trzy pytania do kom. Grzegorza Jaroszewicza, rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie