2017-09-12, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Anny Bonus-Mackiewicz, dyrektora Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji UM
- Co kryje się pod projektem ,,Miastowizja’’?
- Jest to zaproszenie dla naszych mieszkańców do spojrzenia na miasto jako pewną całość i wzięcia udziału w konsultacjach społecznych w sprawie przyszłości wspólnych miejsc. Chodzi o to, że jesteśmy w trakcie przygotowywania najważniejszego miejskiego dokumentu, jakim jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument, który wskazuje funkcje wszystkich dostępnych terenów. Niektóre zostaną przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, przemysłową, ale chodzi również o tereny na potrzeby rekreacji czy inne społeczne funkcje. W ramach projektu z jednej strony chcemy przybliżyć mieszkańcom samą ideę i znaczenie dokumentu, z drugiej porozmawiać z nimi konkretnie o przestrzeniach wspólnych, mogących zostać przeznaczonych na potrzeby wspólnego wypoczynku. Mowa tutaj głównie o placach zabaw, miejscach spotkań różnych grup mieszkańców, skwerach.
- Czy magistrat nie wie, które tereny najlepiej przeznaczyć na cele rekreacyjne czy chodzi tutaj bardziej o społeczne zaangażowanie mieszkańców?
- Oczywiście, że wiemy, gdzie znajdują się obecnie miejsca wspólne. Miasto kryje jednak w sobie sporo tajemnic, mieszkańcy mają zapewne różne fajne pomysły, jak można byłoby zagospodarować miejsca, które są obecnie wykorzystywane na różne społeczne działania, ale nie są odpowiednio przygotowane. Chcemy dowiedzieć się ponadto, które tereny w odczuciu mieszkańców są dla nich cenne, by potem wspomnianym dokumentem zabezpieczyć je przez wykorzystaniem na inne funkcje.
- Co mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w konsultacjach, mają zrobić, żeby ich głos był usłyszany?
- Najprościej jest wejść na naszą miejską stronę, sprawdzić rejon zamieszkania i datę, kiedy pojawi się Mobilny Punkt Konsultacji. Miasto zostało podzielone na dziesięć rejonów, nie ma obowiązku uczestniczenia w konsultacjach tylko w swoim rejonie. Jak ktoś mieszka na Wieprzycach, a chciałbym włączyć się w konsultację na Dolinkach, może to oczywiście uczynić. MPK obsługiwany będzie w godzinach popołudniowych, żeby w pracach mogli wziął udział również ci, co pracują. Wystarczy przyjść do takiego punktu, wypełnić ankietę, w której znajdzie się miejsce na przekazanie swoich propozycji. Organizowane będą poza tym warsztaty planistyczne. Konsultacje wystartują 26 września na Górczynie, natomiast warsztaty będą odbywać się w listopadzie i na początku grudnia. Jeżeli ktoś nie będzie mógł się pojawić, to zapraszamy do narzędzi internetowych, dokładnie do geoankiety. Dodam jeszcze, że całość projektu jest finansowana ze środków pozyskanych w ramach współpracy z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych ,,Stocznia’’ w Warszawie.
RB
Trzy pytania do Macieja Gębali, reprezentanta Polski w piłce ręcznej