2017-12-01, Trzy pytania do...
Trzy pytania do dr. Krzysztofa Wasilewskiego, prasoznawcy i bibliotekarza działu regionalnego Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta
- Zajmuje się pan badaniami prasoznawczymi. Za chwilę wychodzi pana nowa książka. O czym ona jest?
- Książka nosi tytuł „Bezdomnych gromady niemałe…Dyskurs imigracyjny na łamach prasy amerykańskiej (1875-1924”. Główny tytuł wziąłem z wiersza Emmy Lazarus „Kolos Rodyjski”. Ten wiersz zdobi Statuę Wolności w Nowym Jorku, czyli symbol imigracji i tej tradycji imigranckiej w Stanach Zjednoczonych. Książka natomiast opisuje to, jak elita amerykańska, politycy, dziennikarze postrzegali emigrację, jak ją dzielili na pożądana i niepożądaną, jak ją opisywali i jak im imigracja służyła do umocnienia własnej pozycji państwowej, jak i do zbudowania narodu amerykańskiego i tendencji patriotycznych w narodzie, który de facto dopiero się kształtował.
- Skąd się wzięło zainteresowanie akurat emigracją w Stanach Zjednoczonych?
- Z jednej strony przez fakt, że realizujemy w bibliotece program „Ameryka w twojej bibliotece” i mamy dostęp do wielu bibliotek cyfrowych amerykańskich, gdzie te archiwalia, zbiory są udostępnione. A po drugie już od czasów studenckich interesowałem się Stanami Zjednoczonymi. Temu tematowi poświęciłem zresztą swoją pracę magisterską. No i trzeba pamiętać, że Gorzów ma dosyć duże tradycje w badaniu emigracji Polonii. A ja chciałem sprawdzić, jak ten temat migracji był postrzegany z drugiej strony. Właśnie nie od strony samych imigrantów, ale przez osób ich przyjmujących.
- No i te badania oraz ta książka zawiodą pana lada chwila do USA?
- Tak. Sama książka powstała na bazie źródłowej, którą zdobyłem na trzech wyjazdach studyjnych, czyli w Holandii w Middelburgu, gdzie znajduje się Instytut Roosevelta, w Berlinie w Instytucie Kennedy’ego oraz na Uniwersytecie Cambridge. Plus te zbiory, które mamy w bibliotece. No i w przyszłym roku, cieszę się, bo będę mógł pojechać do Uniwersytetu Michigan, który posiada największe zbiory prasy radykalnej, czyli prasy socjalistycznej, komunistycznej, anarchistycznej właśnie z przełomu XIX i XX wieku, gdzie będę chciał kontynuować badania i tematykę podjętą w tej książce, ale właśnie z punktu widzenia prasy skrajnej.
Renata Ochwat
Trzy pytania do Macieja Gębali, reprezentanta Polski w piłce ręcznej