2018-01-25, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Tomasza Molskiego, dyrektora marketingu w Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej
- W najbliższy poniedziałek w Międzyrzeczu czeka nas ,,Gospodarcza Inauguracja Roku’’. Czemu konkretnie służy to spotkanie i czego możemy się po nim spodziewać?
- Gospodarcza Inauguracja Roku to organizowane przez Izbę tradycyjne noworoczne spotkanie przedsiębiorców, samorządowców oraz przedstawicieli świata nauki, którego celem jest prezentacja aktualnej kondycji polskiej, a w szczególności lubuskiej gospodarki oraz prognoz i ewentualnych zagrożeń w najbliższych dwunastu miesiącach. Jak co roku, podczas tego wydarzenia, prócz stawiania diagnozy i kreślenia możliwych scenariuszy staramy się również skonfrontować oczekiwania przedsiębiorców z wizją rozwoju regionu nakreśloną przez władze samorządowe. Oczywiście wydarzenie to stanowi również okazję do prezentacji oferty Izby przygotowanej dla przedsiębiorców.
- Czy w trakcie inauguracji poznamy dalsze kierunki rozwoju gospodarczego naszego województwa?
- Rokrocznie na nasze wydarzenie zapraszamy najważniejszych przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, którzy są odpowiedzialni za kreowanie strategii rozwoju regionu. W tym roku chcemy porozmawiać przede wszystkim o tym, na co powinno postawić Lubuskie, aby nadrabiać dystans do lepiej rozwiniętych regionów w kraju oraz o perspektywach gospodarczych dla naszych przedsiębiorstw, zwłaszcza w kontekście dostępności do funduszy europejskich. Po raz pierwszy postawiliśmy na nieco inną niż do tej pory formułę. Będzie to otwarta debata na temat kierunków rozwoju lubuskiego. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz - jako reprezentacja przedsiębiorców – szefowie organizacji zrzeszających firmy w naszym regionie. Liczymy na ciekawą dyskusję i wnioski, które posłużą jak drogowskaz dla rządzących dot. kreowania polityki gospodarczej w najbliższych latach.
- Jaki plan działalności na 2018 rok przygotowała Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa?
- W tym roku szczególny akcent kierujemy na szeroko rozumianą edukację. Zarówno tą szkolną jak i stricte techniczną. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy działania mające na celu poprawę jakości kształcenia zawodowego. Przez kilka najbliższych lat czeka nas przygotowanie 4,5 tysiąca praktyk dla uczniów szkół zawodowych w zakładach pracy na terenie całego województwa. Drugi ważny temat to Lubuskie Bony Szkoleniowe, które pozwalają dofinansować szkolenia dla pracowników lubuskich firm. Izba jest operatorem tego działania na terenie tzw. subregionu gorzowskiego. Projekt cieszy się bardzo dużą popularnością, bowiem jesteśmy w stanie udzielić dofinansowania na poziomie 80% kosztów całkowitych szkolenia. Kolejna nasza ciekawa inicjatywa to utworzenie w Gorzowie Centrum Arbitrażu i Mediacji, czyli stworzenie dla przedsiębiorców pozasądowych warunków rozwiązywania sporów gospodarczych. Wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu oraz Wielkopolską Izbą Przemysłowo-Handlową złożyliśmy aplikację do Ministerstwa Sprawiedliwości. Liczymy, że uda nam się rozpocząć działalność centrum w drugiej połowie tego roku.
RB
Trzy pytania do Macieja Gębali, reprezentanta Polski w piłce ręcznej