2018-06-11, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Czesława Gandy, rektora Uniwersytetu Trzeciego Wieku
- Mija 25 lat od powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie. Co to jest za uczelnia?
- To jest uczelnia, która skupia w swoich murach osoby w wieku pozaprodukcyjnym. To ludzie, którzy przeszli na emeryturę, na rentę. Ci ludzie niejednokrotnie mieli dylemat, co dalej. Proszę pamiętać, że jakkolwiek to zabrzmi, człowiek jest istota stadną, potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, a renta czy emerytura powodowały, że tacy ludzie czuli się wyrzuceni na margines. No i właśnie UTW daje takim osobom możliwość czynnego spędzania czasu. Proszę pamiętać, że Polska była trzecim krajem, w którym Uniwersytety zaczęły powstawać. Pierwszy to ponad 40 lat temu w Warszawie, a potem zaczęły się one tworzyć w kolejnych miastach, najpierw tych większych, jak Gorzów, a potem coraz niżej, w coraz mniejszych miejscowościach, na zasadzie filii.
- Czy UTW w Gorzowie też ma taką filię?
- Oczywiście. Obecnie mamy dwie filie: w Kostrzynie nad Odrą i Strzelcach Krajeńskich. Mieliśmy także jeszcze dwie inne w Skwierzynie i Sulęcinie, ale już się usamodzielniły, zresztą tylko z sukcesami dla nich. Wiąże się to z finansowaniem UTW. Władze lokalne, gminne zdecydowanie szybciej i prościej dofinansują jakąś organizację u siebie, aniżeli UTW w Gorzowie, który potem przekaże te pieniądze swojej filii. Ale muszę dodać, że my na stałe współpracujemy z naszymi byłymi filiami. Wiele rzeczy robimy razem.
- Co UTW daje swoim studentom?
- Uważam, że dużo. Możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, jak choćby wyjścia do teatru, Filharmonii, czytanie książek, a potem rozmowy o tym, to już jest coś. Przecież na takie spotkanie trzeba się odpowiednio ubrać, potem wyjść z domu. To już jest aktywność nie do przecenienia. Poza tym mamy wykłady ze zdrowego żywienia, zdrowego trybu życia, mamy rehabilitację, gimnastykę i inne aktywności ruchowe. Zajęcia u nas prowadzą specjaliści z Zamiejscowego Wydziału Akademii Wychowania Fizycznego, i bardzo sobie zresztą te zajęcia chwalą. UTW powoduje, że starość zwyczajnie nie musi być nudna czy smutna.
Renata Ochwat
Trzy pytania do Dominiki Muniak, reżyserki filmu „Landsberczanka”