2018-10-05, Trzy pytania do...
Trzy pytania do skrzypaczki Darii Krzysztoń, liderki kwartetu Con Amabile działającego w Gorzowie
- Nagraliście państwo płytę - co to za projekt?
- Tak, nagraliśmy płytę z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt jest nietuzinkowy, albowiem zawiera aranżacje kwartetowe najsłynniejszych polskich pieśni patriotycznych, które przez setki lat podtrzymywały Polaków na duchu, jak np.: „Bogurodzica”, „Boże, coś Polskę”, „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rozmaryn”, „My, pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Czerwone maki”, „Warszawskie dzieci”, „Żeby Polska była Polską” i inne… Będzie można wysłuchać hymnów, pieśni legionowych, pieśni partyzanckich, a także muzyki z polskich filmów, których fabuła jest bogata w wątki patriotyczne. Bardzo zależało mi na tym, aby aranżacje nie zniekształciły piękna melodii oraz harmonii, a także by odzwierciedliły naturalny charakter pieśni. Musieliśmy zresztą zapytać autorów bądź ich spadkobierców o zgodę na wykorzystanie utworów. Pan Włodzimierz Korcz po wysłuchaniu w naszym wykonaniu „Żeby Polska była Polską” napisał: „Aranżacja absolutnie nie narusza konwencji, słychać wręcz starania, żeby emocjonalność utworu była taka, jak w przekazie słownym. Doceniam również wierność transkrypcji w stosunku do oryginału”. "Nasz kwartet smyczkowy, o wdzięcznej nazwie "Con Amabile", tworzę wraz z Przyjaciółmi: Yi Ding-Dana, Agnieszką Lasek i Pawłem Gacą. Wszyscy pracujemy w Orkiestrze Filharmonii Gorzowskiej."
- Skąd pomysł, żeby na nowo odczytywać pieśni patriotyczne?
- Osobiście pieśni patriotyczne były mi zawsze bardzo bliskie i mam do nich wyjątkowy sentyment. Rokrocznie, 11 listopada, wraz z przyjaciółmi urządzaliśmy spotkania patriotyczne, podczas których wspólnie ucztowaliśmy, śpiewaliśmy i graliśmy polskie pieśni. Są one bardzo piękne – wzruszające i pełne nostalgii, bądź też żwawe i zagrzewające do walki. Wpisują się w szeroki wachlarz wspaniałej twórczości patriotycznej. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do tego, aby zacząć odbudowywać to, co przez lata komunizmu zostało wypaczone, aby odkurzyć to, co przybrało szary odcień zapomnienia, aby odmalowywać dźwiękami bogactwo spuścizny narodowej, aby rozradować serce z dumy, iż jest się Polakiem. Dzisiaj możemy cieszyć się wolnością, śpiewając bezkarnie pieśni patriotyczne. Nie musimy walczyć i umierać za Polskę. Zrobili to za nas przodkowie i jesteśmy winni oddać Im hołd. Płytę chcielibyśmy zadedykować wszystkim Tym, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.
- Gdzie i kiedy będzie ją można kupić?
- Płyta jest już nagrana, jednakże nie wydana. Jeszcze przez kilkanaście dni będziemy zbierać na ten cel pieniądze poprzez portal PolakPotrafi.pl. Można dowolną kwotą, od 1 zł, wesprzeć nasz projekt. Nie jest to pomoc bezinteresowna, ponieważ w zamian oferujemy mnóstwo przeróżnych nagród (jedną z nich jest właśnie ta płyta), dzieląc się również naszymi talentami i zainteresowaniami pozamuzycznymi, które każdy z członków kwartetu posiada… niektóre są bardzo apetyczne… żeby jednak się o tym przekonać, zachęcam do odwiedzenia strony: https://polakpotrafi.pl/projekt/100-lat-niepodleglosci?utm_source=addthis#.W5LUfcvKqY8.facebook
Renata Ochwat
Trzy pytania do Violetty Panasiuk-Strzyżewskiej, prezesa zarządu firmy Audit HR w Gorzowie