2018-10-30, Trzy pytania do...
Trzy pytania do st. asp. Andrzeja Federkiewicza, zastępcy naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gorzowie
- Wszystkich Świętych to czas wytężonej pracy policjantów m.in. przy cmentarzu komunalnym. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę jadąc na cmentarz przy ulicy Żwirowej?
- Rzeczywiście, praca nad utrzymaniem porządku drogowego nie należy do najłatwiejszej, ale tak jest każdego roku. Żeby zachować płynność i dyscyplinę wśród kierowców corocznie do akcji ,,Znicz’’ jest kierowanych sporo policjantów, którzy w większości mają wieloletnie doświadczenie i doskonale sobie radzą z wszystkimi trudnościami. Uważam, że wypracowaliśmy perfekcyjny model, na tyle ile jest to możliwe w określonych warunkach. Kierowcy w zdecydowanej większości są zdyscyplinowani, stosują się do naszych poleceń i przez to nie ma większych problemów. Czasami zdarzają się odstępstwa, nie wszyscy kierowcy zachowują spokój, ale są to na ogół sporadyczne zdarzenia. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że od kilku przynajmniej lat coraz szersza grupa gorzowian pozostawia samochody z dala od cmentarza i dojeżdża komunikacją miejską. Zachęcamy, żeby czynili tak również w najbliższych dniach, bo zwiększenie ruchu nastąpi już 31 października. Tego dnia największe grono odwiedzających przychodzi zrobić porządki. Ruch ten wzrośnie oczywiście 1 listopada, ale zapewne w kolejnych dniach też będzie duży, bo rozpoczyna się weekend. Policjanci na cmentarzu są już od pięciu dni i pozostaną tak długo, jak będzie to potrzebne.
- Plagą na polskich nekropoliach są kradzieże. Zarówno rzeczy osobistych, w tym wartościowych, jak i kwiatów, wieńców czy zniczy. Jak to wygląda w przypadku gorzowskiego cmentarza?
- Nie jest to w naszym przypadku ogromny problem. Oczywiście, każdego roku przyjmujemy zgłoszenia, ale nie są to znaczące liczby. Przypadki te dotyczą kradzieży wszystkiego, co posiada jakąkolwiek wartość, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę nie tylko na samym cmentarzu, ale i w drodze. Jako policja przywiązujemy do tego dużą uwagę, ściśle współpracujemy ze Strażą Miejską i robimy wszystko w co naszej mocy, żeby do takich przypadków nie dochodziło.
- Co zrobić, żeby nie stać się ofiarą złodzieja oraz co doradza pan wszystkim wybierającym się samochodami w okolice cmentarza?
- W tym drugim przypadku zachęcałbym pozostawić samochód w dalszej odległości i podejść na cmentarz lub podjechać autobusem. Jeżeli z jakiś powodów musimy dojechać, to przede wszystkim stosujmy się do aktualnych przepisów ruchu drogowego. Unikajmy jazdy ,,na pamięć’’, ponieważ zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarza jest znacząca w stosunku do tego, co mamy na co dzień. Stosujmy się również do poleceń policjantów. Natomiast jadąc komunikacją miejską na cmentarz nie bierzmy wartościowych rzeczy ze sobą, a portfele, dokumenty i pieniądze chowajmy w trudno dostępne miejsca. Starajmy się też być w grupie, przynajmniej w 2-3 osoby. Szczególnie dotyczy do starszych ludzi, którzy nie powinni w tych dniach sami chodzić na cmentarz, ale z rodziną lub ze znajomymi.
RB
Trzy pytania do Moniki Studenckiej, projektantki, zwyciężczyni konkursu Recykling Fashion Show