2019-12-23, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Elizy Rudnickiej, dyrektora Wydziału Spraw Społecznych UM
- Do kogo jest kierowany program ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej’’?
- Jest to nowy program z grupy już wcześniej realizowanych pod nazwą ,,Za życiem’’. W ramach ,,Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej’’ pozyskaliśmy prawie 900 tysięcy złotych na działania w przyszłym roku. Dzięki temu będzie można objąć opieką 80 osób, w tym 50 z niepełnosprawnością znaczną oraz 30 z niepełnosprawnością umiarkowaną. Osoby te będą miały zapewnione wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, ponieważ program ma na celu głównie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
- Kto będzie realizował program?
- Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych. Wybierzemy jedną z nich, która poprowadzi zadanie. W jego ramach organizacja dokona weryfikacji i analizy merytorycznej pracowników, którzy będą zajmować się wybranymi osobami niepełnosprawnymi. Pracownicy zostaną zatrudnieni na umowy zlecenia lub umowy o pracę, jeżeli dana organizacja podejmie taką decyzję. Jako zlecający nie będziemy ingerować w formę zatrudnienia. Przy wyborze asystentów ważne będzie, jakiego konkretnie wsparcia będą oczekiwały osoby niepełnosprawne.
- W jakim zakresie udzielana będzie pomoc?
- Każdy uczestnik programu będzie miał 30 godzin miesięcznie i w ramach tego czasu będzie mógł liczyć na wsparcie w różnych obszarach. Usługi asystenta w szczególności mają polegać na pomocy w dotarciu do wybranych przez osobę niepełnosprawną miejsc, takich jak dojazd do lekarza, na rehabilitację, do pracy, czy pójście na spacer. W ramach pomocy mówimy także o zrobieniu zakupów, załatwieniu spraw urzędowych, korzystaniu z dóbr kultury czy nawet zwykłej rozmowie.
RB
Trzy pytania do Przemysława Kowalskiego, kibica Stali Gorzów