2020-09-14, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jana Kaczanowskiego, przewodniczącego Rady Miasta w Gorzowie
- Do 25 września mieszkańcy mogą składać swoje propozycje do budżetu na 2021 rok. Jakich zgłoszeń powinniśmy oczekiwać, żeby były realne do zrealizowania?
- Prace nad projektem przyszłorocznego budżetu miasta już trwają i rzeczywiście mieszkańcy mogą zgłaszać swoje propozycje. Uważam, że to właśnie oni widzą najpilniejsze potrzeby i wiedzą z codziennej obserwacji co należy zmienić, naprawić czy poprawić w ich najbliższym otoczeniu. Wszyscy jednak wiemy jak pandemia wpłynęła na realizację tegorocznego budżetu miasta, ale sądzę, że w sumie nieźle sobie radzimy. Co zaś dotyczy przyszłorocznego budżetu to uważam, że w pierwszej kolejności należy umieścić i realizować te tematy, do których opracowana jest już dokumentacja projektowa. Dla przykładu wspomnę o takich zadaniach jak przebudowa ul. Długosza, ul. Sosabowskiego, ul. Sosnkowskiego, wykonanie łącznika ul. Haskiej, remont pomieszczeń w budynku po byłej Przemysłówce, gdzie ma się mieścić m.in. Miejskie Centrum Kultury, remont SP nr 1, remont przedszkola nr 6 oraz wiele innych dużo większych zadań. Natomiast przebudowa ul. Bogusławskiego wszystko wskazuje na to, że będzie wykonana jeszcze w tym roku bieżącym. W trakcie opracowania są dokumentacje projektowe na przebudowę m.in. ul. Hawelańskiej, ul. Wełniany Rynek czy ul. Marcinkowskiego. Jesteśmy w trakcie renowacji Parku Kopernika, przygotowujemy się do renowacji Parku Róż, ale nie wolno zapomnieć o Parku Słowiańskim, tym bardziej, że jeszcze w tym roku zostaną wyremontowane schody biegnące od ul. Kos. Gdyńskich do os. Staszica. Pozostanie nam wykonanie renowacji całego Parku. Sądzę, że w tym kierunku powinniśmy zmierzać i m.in. te tematy powinny znaleźć się w budżecie 2021 roku.
- Z ponad rocznym opóźnieniem udało się otworzyć ulicę Sikorskiego. Ulżyło panu?
- Cieszę się, że możemy już korzystać z ul. Sikorskiego, która od 7 września jest przejezdna na całym odcinku. Owszem, trwało to dość długo, były opóźnienia, jednak w większości niezależne od miasta. Wiemy również ile pracy wykonali na tym terenie archeolodzy i głównie to wstrzymywało realizację tego zadania. Ulica została przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Hejmanowskiej do ul. Dworcowej. Droga zyskała nowe torowisko oraz deptak przy katedrze, do którego z początku byłem nastawiony dość sceptycznie. Uważam jednak, że warto było poczekać i teraz możemy korzystać z przebudowanej drogi, cieszyć oko pięknym deptakiem oraz faktem, iż centrum naszego miasta zaczyna ożywać, czego wspaniałym efektem był cykl spotkań kulturalnych „Dobry Wieczór Gorzów”. Był to strzał w dziesiątkę. To przedsięwzięcie powinno być kontynuowane.
- Co powinniśmy zrobić, żeby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo epidemiologiczne przed nadchodzącą być może drugą falą koronawirusa?
- Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Pandemia wymusza na nas pewne zachowania, reżimy sanitarne, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy, a które w obecnej sytuacji powinniśmy przestrzegać, dla zapewnienia bezpieczeństwa naszego i wszystkich innych. Miasto stwarza warunki, pozwalające na przestrzeganie reżimu sanitarnego, wyposaża nasze placówki w odpowiednie środki, pozwalające na zapewnienie bezpieczeństwa. Dotyczy to szczególnie placówek oświatowych, w tym żłobków i przedszkoli. W szkołach wykorzystywane są wszystkie wejścia do budynków, przydzielono klasy do gabinetów, a placówki na bieżąco są wyposażane w środki dezynfekujące. Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie i mogę zapewnić, że prezydent wraz ze swoimi służbami na bieżąco kontroluje sytuację w mieście i podejmuje odpowiednie decyzje. Korzystając z okazji także apeluję do mieszkańców: dbajmy o siebie, przestrzegajmy reżimy sanitarne, to ma największe znaczenie w obecnej sytuacji.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów