2020-09-15, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Anny Bonus Mackiewicz, dyrektorki Biura Konsultacji Społecznych i Rewitalizacji UM w Gorzowie
- Do 21 września trwa głosowanie na wybór zadań inwestycyjnych w ramach budżetu obywatelskiego na 2021 rok. W porównaniu do zeszłego roku nastąpiły zmiany w sposobie oddawania głosów. Jakie?
- Najistotniejsza dotyczy sposobu głosowania. Zamiast tradycyjnej formy papierowej i elektronicznej z powodu znanej wszystkim sytuacji epidemicznej musieliśmy postawić w tym roku tylko na głosowanie elektroniczne poprzez platformę https://gorzow.konsultacjejst.pl/. Potrwa ono do północy 21 września. Każdemu przysługują cztery głosy. Jeden w kategorii rejonowej, drugi w oświatowej oraz dwa w ogólnomiejskiej. Jeden na zadanie tzw. twarde i drugie miękkie. Warto pamiętać, że jeszcze przed wejściem na platformę należy podjąć decyzję, czy korzystamy z prawa oddania wszystkich czterech głosów. Jest to ważne, bo drugi raz za pomocą tych samych danych nie będzie można już wejść do systemu. Wprowadziliśmy pewną nowość mającą ułatwić weryfikację danych. Można oddać głos także przy użyciu Karty Mieszkańca lub Karty Seniora. Przypomnę, że głosują tylko mieszkańcy Gorzowa, którzy w dniu głosowania ukończyli 13 lat. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy w wyborze zadań to może skorzystać z terenowych mobilnych punktów wsparcia. W pierwszym tygodniu głosowania mieszkańcy oddali blisko 7700 ważnych głosów.
- Corocznie jest modyfikowany regulamin budżetu obywatelskiego. Jakie tutaj nastąpiły ważne zmiany i na jaki rodzaj zadań do realizacji postawili w tym roku mieszkańcy?
- Bieżący rok nie sprzyja szerszym konsultacjom, analizom i zmianom, co nie znaczy, że wszystko pozostało po ,,staremu’’. Regulamin budżetu obywatelskiego cały czas jest aktualizowany pod kątem proceduralnym i dostosowywany do zmian prawnych, które każdego roku ewoluują. Tegoroczne zmiany dotyczą głównie stanu epidemiologicznego, jaki mamy w kraju. Dlatego jesienią będziemy modyfikować naszą uchwałę choćby w zakresie zmian sposobów prowadzenia konsultacji z mieszkańcami i wspomnianego sposobu głosowania. Dla mieszkańców są to bardzo istotne uregulowania, zwłaszcza że wspólne spotkania stały się już czymś naturalnym i to głównie właśnie tam mieszkańcy decydują jakie zadania należy realizować, które z nich są dla nich priorytetowe. Natomiast same propozycje inwestycyjne niczym nie zaskakują i nie są wyjątkowe w porównaniu do poprzednich edycji. Mieszkańcy dalej stawiają przede wszystkim na poprawę infrastruktury w rejonie swojego zamieszkania, w tym remont ulic, chodników, podwórek, oświetlenia oraz na zadania miękkie.
- Czy problemy budżetowe miasta, spowodowane kryzysem gospodarczym, wpłynęły na wysokość budżetu obywatelskiego, a co za tym może pójść, na zmniejszenie liczby zadań inwestycyjnych w tym obszarze?
- Rzeczywiście, praktycznie wszystkie samorządy muszą się mierzyć ze znaczącymi niedoborami budżetowymi i zdecydowana większość z nich, szukając oszczędności, obniżyła nakłady na inwestycje w ramach budżetów obywatelskich. My, jako Gorzów, nie poszliśmy tą drogą i uznaliśmy, że nie będziemy oszczędzać na obywatelskich pomysłach i inwestycjach będących najbliżej ludzi. Cały czas staramy się realizować wybrane już zadania, a jak gdzieś pojawiają się opóźnienia, to wynikają one z problemów bardziej technicznych, a nie z tego, że chcemy z nich zrezygnować. Mamy jedną inwestycję, która wyraźnie się opóźnia, ale dlatego, że musieliśmy poczekać na zgodę na rozpoczęcie zadania aż z ministerstwa. Mamy jeszcze drobne zaległości z 2019 roku, natomiast tegoroczne inwestycje są prowadzone w miarę terminowo, a teraz mieszkańcy wybierają propozycje na 2021 rok.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów