2020-09-17, Trzy pytania do...
Trzy pytania do dr Ewy Pawlak, dyrektorki Muzeum Lubuskiego w Gorzowie
- W niedzielę, 20 września na terenie muzeum przy ul. Warszawskiej odbędzie się coroczna impreza plenerowa Piknik u Schroederów. Czego możemy spodziewać się po tym wydarzeniu?
- Impreza ta powoli staje się tradycją, ponieważ odbędzie się po raz trzeci. Jej ideą jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy na temat byłych mieszkańców Willi Gustava Schroedera jako landsberskiej rodziny wielopokoleniowej oraz historii obyczajowości lat przedwojennych. Zawsze zapraszamy kogoś z potomków dawnych mieszkańców willi i z wielką przyjemnością słuchamy wspomnień. Często mamy okazję poznać kolejne pamiątki rodzinne i dzięki tym kontaktom cały czas wzbogacamy wiedzę nie tylko o willi, byłych jej mieszkańcach, ale głównie o naszym mieście z czasów landsberskich. Są to lekcje żywej historii ze sporą dawką kultury, bo nie zabraknie także aktorów z naszego teatru, którzy będą inscenizować rodzajowe scenki z życia dawnych mieszkańców. Gościć będziemy panią Petrę Wienke z rodziny Gustava Schroedera, z którą nawiązaliśmy kontakt przed dwoma laty. Pani Petra ma bardzo dużą wiedzę i sporo historycznych materiałów, dotyczących rodziny. Dodam jeszcze, że głównym organizatorem wydarzenia jest Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego, natomiast my jako muzeum jesteśmy współorganizatorem. Warto nadmienić, że impreza jest finansowana z budżetu miasta.
- Czym obecna edycja będzie różniła się od dwóch poprzednich?
- Pierwsza taka różnica to fakt, że ze względu na pandemię musieliśmy ją przenieść z czerwca na wrzesień, a hasłem przewodnim imprezy stało się nie powitanie, ale pożegnanie lata. W porównaniu do ubiegłych lat musimy zrezygnować z niektórych elementów, które towarzyszyły nam wcześniej, ale nie wpłynie to znacząca na jakość wydarzenia. Atrakcją, obok występów naszych aktorów, będzie koncert, a muzyka zostanie utrzymana w klimacie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Prosimy tylko o przestrzeganie reżimu sanitarnego. Dużym ułatwieniem jest to, że impreza odbędzie się na świeżym powietrzu, ale będziemy prosili o zachowanie podstawowych zasad, czyli o dezynfekcję rąk i zachowanie dystansu. Maseczki obowiązują przy wchodzeniu do budynku muzealnego lub innych naszych obiektów.
- Kto może przyjść na piknik i jak powinien być ubrany, skoro klimat wydarzenia ma nawiązywać do lat przedwojennych?
- Zawsze zachęcamy do tego, żeby stylizować się na te lata, a te stylizacje, które najbardziej przypadną do gustu muzealnikom i wpiszą się w nastrój wydarzenia zostaną nagrodzone drobnymi upominkami. Natomiast wszyscy są mile widziani, także ci, którzy będą preferować współczesne ubiory. Chodzi przede wszystkim o przyjemną zabawę i nasze zaproszenie kierujemy szczególnie do rodzin, bo pikniki mają najczęściej rodzinny charakter. Liczymy też na piękną pogodę, która wszystkich dodatkowo nastroi optymistycznie.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów