2021-01-20, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Mariusza Batury, prezesa gorzowskiej firmy GOTECH
- Jest pan zadowolony z faktu, że to kierowanej przez pana firmie przyszło zająć się budową inkubatora przedsiębiorczości na Zawarciu?
- Tak, ponieważ jesteśmy gorzowską firmą, działającą na lokalnym rynku od 30 lat. Projekt, o którym mówimy, jest bardzo istotny dla gospodarczego rozwoju miasta. Powiem więcej, że z punktu widzenia budowlanego jest to naprawdę wymagająca inwestycja, gdyż przyjęty projekt ma bardzo bogate wyposażenie w różnego rodzaju instalacje, elewacyjnie również jest wymagający. Cieszę się jednak, że możemy tym się zająć i zapewniam, że dołożymy wszelkich starań, żeby zadanie zostało wykonane z należytą starannością i w przyjętych terminach.
- W chwili podpisania umowy powiedział pan, że budowa to jest tylko pierwszy aspekt tej inwestycji. Czego dotyczy drugi?
- Gospodarki lokalnej i jest on chyba nawet ważniejszym w tym wszystkim. Od wielu lat obserwujemy działalność Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego, który wnosi istotny wkład w rozwój nowoczesnego biznesu w naszym otoczeniu. Będąc choćby członkiem Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej czy Lubuskiego Klastra Metalowego dla nas jest to ważne, gdyż poprzez taki rozwój rosną możliwości całej gospodarki nie tylko w mieście, ale w regionie. Dlatego kolejna inicjatywa poszerzająca, a wręcz zwiększająca możliwości rozwoju tego biznesu jest dla wszystkich gorzowskich przedsiębiorców bardzo istotna.
- Czyli inwestowanie w inkubatory jest dobrym działaniem?
- Generalnie inwestowanie w rozwój ludzi i kapitału ludzkiego jest najwyższą wartością. Jako firma mamy wiele kontaktów zagranicznych, obserwujemy te rynki i zachęcamy, żeby brać przykład z gospodarek najbardziej rozwiniętych. Dobrym tutaj wzorcem mogą być Niemcy, dla których priorytetem jest rozwój kapitału ludzkiego, inwestowanie w nowe technologie oraz w innowacyjność badawczą. Dlatego kraj ten jest jedną z największych potęg gospodarczych w świecie. Tego rodzaju inicjatywy, jak budowa inkubatora, ze stron władz naszego miasta i GOT-u, ale i inne służące rozwojowi ludzi, stanowi postawę do rozwoju całego regionu. Jest to działanie ważne nie tylko z punktu widzenia dnia dzisiejszego, lecz przyszłości. Podoba mi się, że rozwijamy w mieście szkolnictwo. Zarówno średniego szczebla i temu będzie niedługo służyło Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oraz wyższego, czyli poprzez akademię. Dalszym etapem rozwoju młodych ludzi powinno być realizowanie przez nich ciekawych pomysłów poprzez uruchomianie działalności gospodarczej. Wiadomo, że na początku pomoc przyda się każdemu i inkubatory są najlepszym miejscem dla rozwoju ,,młodego’’ biznesu.
RB
Trzy pytania do Przemysława Kowalskiego, kibica Stali Gorzów