2021-07-07, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Justyny Kmietowicz, prezesa Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego
- Jak przebiegają prace remontowe przy ul. Targowej, gdzie w przyszłym roku ma zostać uruchomiony inkubator przedsiębiorczości?
- Wszystko jest realizowane zgodnie z harmonogramem rzeczowym. Trwają prace remontowo-budowlane wspomnianego budynku. Obecnie zakończono prace rozbiórkowe, zaczęto roboty sanitarne, teletechniczne, montowana jest stolarka okienna. Kolejny etap prac to elewacja budynku i aranżacja wnętrz. Zakończenie inwestycji zaplanowano na styczeń 2022 roku, a od kolejnego miesiąca rozpocznie się nowy etap w działalności naszego Ośrodka. W miejscu inwestycji, we współpracy z przedsiębiorcami i interesariuszami Spółki, stworzony zostanie długo oczekiwany inkubator przedsiębiorczości.
- Nie wszyscy zapewne wiedzą czym dokładnie zajmuje się Gorzowski Ośrodek Technologiczny. Gdyby miała pani powiedzieć w największym skrócie, jakimi usługami zajmuje się kierowana przez panią spółka należąca do rodziny INNEKO?
- Gorzowski Ośrodek Technologiczny świadczy usługi dla lokatorów Parku Naukowo-Przemysłowego i klientów zewnętrznych, obejmujące najczęściej trzy grupy. Do pierwszej zaliczamy usługi proinnowacyjne świadczone na rzecz innowacyjnych firm i ukierunkowane na procesy badań, komercjalizacji, uzyskiwanie patentów. Druga grupa to usługi wynajmu powierzchni biurowych, produkcyjnych i laboratoryjnych, a trzecia to prowadzenie Klubu Młodego Wynalazcy. Realizacja wspomnianej wyżej inwestycji w Gorzowie rozszerzy naszą ofertę, tworząc przestrzeń dla startupów tj. tych, którzy jeszcze nie założyli firm, ale się do tego przymierzają, chcą przetestować swoje pomysły, szukają nabywców swoich rozwiązań. Naszym głównym celem jest promowanie przedsiębiorczości i biznesu przede wszystkim wśród młodych ludzi oraz zapewnienie im pomocy w uruchomieniu i prowadzeniu działalności. Chodzi nie tylko o powierzchnię biurową, ale także o otoczenie, skupiające ludzi aktywnych, z którymi mogą współdziałać.
- Spółka chce współtworzyć Lubuską Przystań Startupów dla nowych małych firm oraz dla rozwijania już istniejących w tzw. inteligentnych specjalizacjach. Już jest budowana kompleksowa ofertę. Na czym ona polega?
- Chcemy, żeby przedsiębiorcy na każdym etapie dojrzałości swoich biznesów mogli liczyć na wsparcie Ośrodka dla innowacyjnych projektów. Województwo lubuskie posiada zasoby, których wzajemne powiązanie i wykorzystanie umożliwia znaczące podniesienie jakości życia mieszkańców. Nasza koncepcja zakłada, że będzie on w stanie osiągnąć największe efekty poprzez połączenie trzech elementów mechanizmu ekosystemu innowacji. To jest infrastruktury technicznej, nowoczesnych metod zarządzania i współpracy sieciowej podmiotów zaangażowanych w rozwijanie technologii dla inteligentnych specjalizacji. W pierwszym mechanizmie mówimy o nowoczesnych biurach, strefach coworkingowych, laboratoriów i halach testowych. W drugim przypadku mowa jest o wprowadzeniu mechanizmu zarządzania ekosystemem innowacji. Jest to także oferta dla biznesu wdrażającego innowacyjne technologie, mamy dostęp w jednym miejscu do wysoko wykwalifikowanych pracowników, naukowców i dedykowanych usług badawczo-rozwojowych. Natomiast mówiąc o współpracy sieciowej podmiotów zaangażowanych w rozwijanie technologii dla inteligentnych specjalizacji mówimy o państwowych i prywatnych funduszach i inwestorach komercjalizujących wynalazki.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów