2021-08-18, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Zbigniewa Rudzińskiego, szefa oddziału PTTK Ziemia Gorzowska oraz koordynatora d/s turystyki w Starostwie Powiatowym
- Od czerwca zaprasza pan na spacery tematyczne w ramach projektu ,,ChodźMY na spacer’’, chcąc pokazać zainteresowanym zabytki, historię i różne atrakcje Gorzowa. Jest coś co pana zaskakuje w trakcie spotkań z turystami?
- Najbardziej chyba to, że podczas spacerów ta nasza grupa zawsze szybko się ,,rozmnaża’’. Każdorazowo początek imprezy ma miejsce przy fontannie Pauckscha i tam przygotowujemy listę. Ostatnio znalazły się na niej 92 osoby, ale kiedy już ruszyliśmy w trasę i zaczęliśmy zwiedzać poszczególne miejsca zacząłem obserwować, jak stale pęczniejemy i wraz z upływem czasu oraz zrobionych kilometrów staliśmy się naprawdę dużą grupą. Czasami stwarza to problemy organizacyjne, gdyż szczególnie Nowe Miasto jest w tej chwili mocno rozkopane i bywa, że trudno jest ustawić wszystkich tak, żeby mogli w spokoju wysłuchać co nam do powiedzenia jako przewodnik. Pomimo, że zawsze mam przy sobie sprzęt nagłaśniający. Z drugiej strony, życzyłbym sobie mieć tylko takie ,,problemy’’, bo najważniejsze jest zainteresowanie. Jest ono spore i to mnie bardzo cieszy.
- W najbliższą sobotę, 21 sierpnia przed wszystkimi jest duże wyzwanie, bo – jak to zostało określone w harmonogramie projektu – uczestników czeka ,,turystyka ekstremalna’’. Co za tym się kryje?
- Dużo atrakcji, a dokładniej zwiedzanie szlaku wzdłuż rzeki Srebrnej. Spotykamy się tradycyjnie na Starym Rynku, skąd dzięki życzliwości MZK zostaniemy zawiezieni w pobliże ujścia Srebrnej. Potem czeka nas wędrówka po łatwiejszych odcinkach i po odcinkach naprawdę ekstremalnych. Mam nadzieję, że wszyscy sobie z tym poradzą. Zapewne znajdą się tacy, którzy pierwszy raz przejdą tak trudną trasę, ale będą jednocześnie zaskoczeni pięknymi rzeczami, jakie zobaczymy. Zobaczymy bowiem miejsce po kopalni węgla brunatnego, budynek po młynie parowym i wiele widokowych miejsc, w tym kapliczkę bezdomnych. Wytrwali dojdą do Kłodawy i w nagrodę zostaną poczęstowani kiełbaskami z turystycznego ogniska, które przygotowuje nam Nadleśnictwo Kłodawa. W ramach tego spaceru w planie jest także posprzątanie szlaku, którym będziemy szli. Do akcji włączy się również firma Eneris, która przygotuje dla nas worki, kontenery oraz rękawice. Dlatego spacer będzie atrakcyjny turystycznie i pożyteczny przyrodniczo.
- Projekt jest realizowany do końca października. Co potem, skoro zainteresowanie turystyką w Gorzowie jest coraz większe?
- Już myślimy o tym i będziemy zachęcali do dalszej aktywności w ramach naszego oddziału PTTK. U nas sezon turystyczny corocznie startuje 1 stycznia a kończy się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Wolne bierzemy sobie tylko na kilka ostatnich dni grudniowych, a już w Nowy Rok organizujemy pierwsze wycieczki, najczęściej na gorzowskie Murawy lub wzniesienia popoligonowe. W święto Trzech Króli organizujemy natomiast spływ kajakowy i tak już pędzimy do końca roku. Skoro w trakcie spacerów tematycznych pojawiła się bardzo duża grupa osób, która polubiła to zwiedzanie, wyjdziemy do nich z propozycją, żeby włączyli się w nurt naszych wycieczek. Jesteśmy w trakcie organizowania Klubu Turystyki Regionalnej dla powiatu gorzowskiego i liczę, że w przypadku dalszego zainteresowania będziemy organizować podobne spacery w cyklu co 2-3 tygodnie, poznając również piękny obszar naszego powiatu.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów