2021-10-26, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Roberta Sołtysa, ratownika medycznego
- Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie poszerzyła swoją ofertę edukacyjną o ratownictwo medyczne. Czy to dobry kierunek dla rozwoju tej grupy zawodowej w północnej części województwa lubuskiego?
- Na pewno tak, tym bardziej, że w Szczecinie ten kierunek jest wygaszany i tak naprawdę, gdyby nie gorzowska uczelnia, to zachodnio-północna Polska nie miałaby bezpłatnych studiów na kierunku ratownictwo medyczne. Zaletą naszej akademii jest oferta nieodpłatnego kształcenie ratowników, a także jest skierowana do osób 26+, które mogą kształcić się w weekendy, również bezpłatnie. Profesjonalna kadra oraz duże środki finansowe zainwestowane w nowoczesny sprzęt zapewnią studentom wysoką jakość kształcenia. W obecnych czasach, w zawodach medycznych mamy duże niedobory, więc wsparcie wykształcenia tej grupy zawodowej wydaje się właściwym kierunkiem rozwoju uczelni.
- Jakie predyspozycje musi posiadać kandydat na ratownika medycznego?
- Przede wszystkim sprawność fizyczną i bardzo dobry stan zdrowia. To są kluczowe wymagania. Poza tym najważniejsze są chęci. Jeżeli tylko czegoś chcemy, to naprawdę można dużo osiągnąć. Ratownik medyczny nie pracuje tylko i wyłącznie w karetce pogotowia. Ratownik może być zatrudniony w szpitalnym oddziale ratunkowym, w firmie, która zajmuje się transportem osób chorych, czy zabezpieczaniem imprez masowych. Policja, straż pożarna, a nawet wojsko, to instytucje, które także z miłą chęcią przyjmą do pracy osoby, które są po ratownictwie medycznym, bo też mają takie zapotrzebowanie. Możliwości jest naprawdę dużo, więc warto obrać ten kierunek.
- Dlaczego pan zdecydował się zostać ratownikiem medycznym?
- Przede wszystkim dla mnie to pasja. Moje wcześniejsze wykształcenie nie było związane z zawodem medycznym. Lubię angażować się w różne działania społeczne, początkiem mojej przygody z ratownictwem było współtworzenie Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Gorzowie. Ponieważ z czasem działania podejmowane przez Grupę zaczęły zmieniać charakter, niezbędne stało się dla mnie wykształcenie kierunkowe. W Gorzowie na kierunku ratownictwo medyczne można było kształcić się w Medycznym Studium Zawodowym, więc skorzystałem z tego. Niesienie pomocy oraz dzielenie się wiedzą podczas szkoleń pierwszej pomocy przynosi mi wiele satysfakcji.
Dorota Waldmann
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów