2021-10-28, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Karoliny Rzepeckiej, dyrektor generalnego Inneko SPZ Sp. z o.o.
- Jak przebiegają przygotowania do święta zmarłych?
- Intensywne przygotowania do Wszystkich Świętych trwają od początku października. Groby i ich najbliższa okolica porządkowane są przez rodziny zmarłych. Teren całej nekropolii porządkowany jest natomiast przez pracowników spółki administrującej cmentarzem. Aby ułatwić porządki, na stojakach usytuowanych na cmentarzu, pojawiły się nowe narzędzia ogrodnicze. Z kolei pracownicy wykonują prace polegające przede wszystkim na uprzątnięciu opadających liści, utrzymaniu czystości przejść komunikacyjnych, uprzątnięciu terenu z zalegających części nagrobków, systematycznym opróżnianiu koszy przeznaczonych na odpady. Dodatkowo przeprowadzane są drobne prace remontowe w obrębie infrastruktury - ogrodzenie, punkty gromadzenia odpadów. W miarę potrzeb angażowane są także dodatkowe pojazdy specjalistyczne, służące utrzymaniu czystości.
- Co jest dla Państwa, jako zarządcy cmentarza, największym wyzwaniem, z którym musicie się zmierzyć w tym czasie?
- Jest to okres szczególny, w którym cmentarze odwiedzane są masowo. Szczególną uwagę przywiązujemy do utrzymania czystości, ale także do zapewnienia bieżącej obsługi administracyjnej. Październik jest początkiem okresu ekshumacyjnego oraz czasem intensywnych prac prowadzonych przez zakłady kamieniarskie - renowacji pomników, ustawiania nowych nagrobków. Odwiedzający groby przy okazji wizyt na cmentarzu przedłużają ważność grobów, korzystają z okazji, by zasięgnąć informacji o statusie grobów. Musimy zatem zadbać o zapewnienie bieżącej obsługi administracyjnej związanej z pochówkami oraz obsługą dużej liczby osób odwiedzających Biuro Cmentarza. Aby sprostać zadaniom Biuro Obsługi Klienta pozostanie otwarte także w dniu 1 listopada w godzinach od 08:00 do 15:00. Wszyscy, którzy będą potrzebowali pomocy m.in. w zlokalizowaniu grobów najbliższych będą mogli na nią liczyć. Innym wyzwaniem jest posprzątanie cmentarza po Wszystkich Świętych, kiedy już duża część zniczy zgaśnie.
- Ogrom pracy przed i po 1 listopada jest z pewnością wielki. Jak spółka radzi sobie z poświątecznym powrotem do normalności?
- Przez kolejne tygodnie będziemy z dużo większą częstotliwością opróżniać kosze na odpady. Mieszkańcy zaczną porządkować groby ze zniczy i żywych kwiatów, przygotowywać groby przed świętami. Na cmentarzu pojawią się tony zużytych zniczy i niepotrzebnych już wiązanek, dlatego pamiętajmy o właściwej segregacji. Możemy ograniczyć ilość odpadów, decydując się na zakup zniczy wielorazowych lub wymienić stare wkłady. Niektóre dekoracje przy odrobinie pracy można naprawić lub stworzyć w ramach zajęć kreatywnych nowe kompozycje z elementami starych dekoracji. Ważne jest to, aby w trakcie porządków pamiętać także o środowisku.
DW
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów