2021-11-30, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jacka Szymankiewicza, wiceprezydenta Gorzowa
- Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił decyzję wojewody lubuskiego w sprawie tak zwanej uchwały parkingowej. Co to oznacza w praktyce?
- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie 24 listopada uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubuskiego, kwestionujące uchwałę w sprawie strefy płatnego parkowania, co oznacza, że teraz obie strony postępowania mają określony czas na złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uczynić to może wojewoda, jak i rada miasta. Nie będziemy rekomendować takiej decyzji, zobaczymy co zrobi wojewoda. Odnośnie wyroku cieszy mnie to, że sąd wziął pod uwagę to, że gminy są w stanie samodzielnie stanowić dobre prawo. To jest filar samorządności. W tym przypadku nadzór wojewody wkroczył zbyt daleko.
- Jeżeli nie będzie odwołania powinno nastąpić opublikowanie uchwały w dzienniku urzędowym województwa lubuskiego, ale sąd jednak zakwestionował pewne elementy uchwały. Co dalej w tej sytuacji?
- Dotyczy to dwóch spraw i trzeba będzie je najpierw poprawić. W pierwszej chodzi o wydawanie abonamentu mieszkańcom i odległości, w jakiej mogą oni parkować od miejsca zamieszkania. W tej chwili, tak jest w obecnej uchwale, nic nie zmienialiśmy i przenieśliśmy to do nowego aktu, ta odległość wynosi do 100 metrów od miejsca zamieszkania. Sąd oczywiście skupił się na ocenie prawnej i zakwestionował warunek wydania abonamentu od odległości, do jakiej można parkować samochód posiadasz abonamentu. Uznał to rozwiązanie za niezgodne z prawem i teraz będziemy musieli wypracować nowy zapis. Zanim to uczynimy musimy również dokładnie zapoznać się z wyrokiem sądu, a sprawę rozstrzygać będziemy na zespole zajmującym się polityką parkingową. Drugi problem dotyczy identyfikacji miejsca zamieszkania. My przyjęliśmy, że urzędową formą takiego potwierdzenia jest meldunek. Sąd uznał, że nie możemy odwoływać się do zameldowania, musimy poszukać innego sposobu na weryfikację samego zamieszkania. Może to oznaczać poszerzenie grupy osób, którym będzie można wydawać abonement o tych, co mieszkają w SPP, ale nie są tam zameldowani.
- Z moich szybkich wyliczeń wynika, że jeżeli sprawa nie trafi do kolejnej instancji, to najwcześniej poprawiona uchwała wejdzie w życie wiosną 2022 roku. Czy potwierdzi pan ten termin?
- Nie chciałbym tutaj wskazywać na jakikolwiek termin, ponieważ wiele rzeczy po drodze może się jeszcze wydarzyć. Z drugiej strony pana wyliczenia idą w słusznym kierunku.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów