2022-03-25, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Pawła Najdory, inspektora w Wydziale Dróg oraz członka Stowarzyszenia Rowerowy Gorzów
- Panie Pawle, za kilka dni, przy okazji Wiosennej Masy Rowerowej, do uczestników wydarzenia trafi mapa rowerowa Gorzowa i naszego powiatu. Czy tylko do tej grupy będzie ona skierowana?
- Nie, do wszystkich zainteresowanych, ale w pierwszej kolejności z tej mapy korzystać będą oczywiście gorzowianie i mieszkańcy sąsiednich gmin. Mapa będzie również ważna dla rowerzystów, którzy z chęcią przyjeżdżają do nas już od jakiegoś czasu czy będą przyjeżdżać, chcąc poznać uroki miejskich i podmiejskich tras turystycznych. Mam nadzieję, że dzięki tej mapie będą mogli odkryć nowe tereny. W mieście mamy prawie 70 km ścieżek rowerowych, na terenie powiatu jest ich dużo więcej i na mapie zostały wyznaczone nie tylko istniejące drogi, ale też łączniki, którymi można przedostać się z jednej trasy na drugą. Zaznaczone zostały również atrakcje turystyczne, żeby zachęcić rowerzystów do poznawania i odkrywania ciekawych miejsc.
- Co było najtrudniejsze w trakcie przygotowywania mapy?
- Zinwentaryzowanie wszystkich dróg rowerowych, szczególnie znajdujących się w powiecie gorzowskim. Te w mieście mamy dobrze rozpracowane, gorzej było z tymi w poszczególnych gminach, gdzie to różnie wyglądało. Dlatego cała nasza praca nad przygotowaniem mapy trwała blisko rok. Sporo też jeździliśmy w terenie, chcąc naocznie sprawdzić stan poszczególnych dróg. Kolejna sprawa, którą trzeba było się zająć, to opracowanie już konkretnych tras i tutaj skorzystaliśmy z bogatej wiedzy szefa gorzowskiego PTTK-u Zbigniewa Rudzińskiego, który z racji swojego także doświadczenia wskazał nam najciekawsze miejsca. Jestem przekonany, że wybór ten spodoba się tym mieszkańcom, którzy skorzystają z podpowiedzi, jaką niesie w sobie mapa. Mogę tutaj powiedzieć, że jeżeli chodzi o sam Gorzów, to mamy wyznaczone cztery trasy, każda idąca w innym kierunku geograficznym. Ich długość została wyznaczona w granicach 20-30 kilometrów. Te w powiecie są dłuższe. Można ponadto łączyć je, jak ktoś będzie miał ochotę wybrać na dłuższe wycieczki.
- Czy planowana jest wersja mapy w formie elektronicznej?
- Oczywiście, pojawi się ona na Geoportalu i ta wersja będzie na bieżąco uzupełniania. Każdy nowy odcinek drogi rowerowej będzie na bieżąco nanoszony. W przypadku mapy drukowanej takich możliwości nie ma, dlatego co jakiś czas postaramy się ją aktualizować poprzez nowe wydanie.
RB
Trzy pytania do Pauliny Nowickiej z Działu Marketingu w INNEKO Gorzów