2022-10-26, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Stanisława Lewandowskiego z Gorzowskiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego
- Jak przebiegła tegoroczna akcja sprzątania Cmentarza Świętokrzyskiego?
- Bardzo dobrze i sprawnie. Odpowiedź ludzi była duża, bo uczestniczyło w akcji kilkadziesiąt osób. Na początku planowaliśmy sprzątanie w ostatni weekend października, aby groby były czyste przed samym świętem, ale ksiądz proboszcz zdecydował się przyspieszyć o tydzień z uwagi na to, że tuż przed 1 listopada na cmentarzach będzie już tłoczno, a nie chcieliśmy przeszkadzać ludziom podczas odwiedzin ich bliskich, czy nawet w ostatnich porządkach. Przesunięcie terminu niestety wykluczyło możliwość wzięcia udziału w akcji studentów zaocznych, którzy deklarowali swój liczny udział, ale ze względu na wykłady nie mogli nam towarzyszyć. W tym roku akcja trwała dłużej niż jeden dzień, ponieważ już dwa tygodnie wcześniej była przygotowywana, a na tydzień przed rozpoczęły się intensywne prace porządkowe. Akcja bardzo udana. Cieszę się bardzo, że mieszkańcy po raz kolejny nie zawiedli i wspólnie zadbaliśmy o miejsce, które mówi o historii Gorzowa.
- Na czym w głównej mierze skupiały się prace?
- Usunięciu liści i „dzikich” wysypisk śmieci, które niestety, jak co roku, pojawiają się na tym zabytkowym cmentarzu. Ludzie przerzucają śmieci przez płot cmentarza i w ciągu miesięcy gromadzi się tego mnóstwo. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie. W naszą akcję włączyło się Centrum Integracji Społecznej, której przedstawiciele aktywnie pomagali sprzątać i wywozić odpady z terenu cmentarza. W naszą inicjatywę w tym roku zaangażowało się także miasto, które dostarczyło kontenery do wywozu śmieci. Cmentarz Świętokrzyski to pomnik historii, o który powinniśmy dbać i go pielęgnować. Spoczywają tam nie tylko gorzowianie, ale również Powstańcy Wielkopolscy, więźniarki z niemieckiego obozu, także jest to historyczne miejsce na mapie naszego miasta. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę.
- Tegoroczne sprzątanie odbyło się w ramach programu „Zapal znicz pamięci”. Jaka jest jego idea?
- Za tym kryje się tak naprawdę pamięć o ludziach, którzy byli przed nami, tworzyli społeczeństwo, wnieśli swój wkład w Gorzów i okolice. Powstańcy Wielkopolscy, którzy również spoczywają na Cmentarzu Świętokrzyskim wywalczyli naszą wolność i tak naprawdę poprzez tę akcję chcemy pokazać, że pamiętamy o nich, dbamy o miejsce ich spoczynku, aby zachowało ono swoją godność. Warto pamiętać o tych, którzy byli tu przed nami, budowali nasze miasto i społeczeństwo, bo to, gdzie dziś jesteśmy zawdzięczamy tym ludziom. Pamiętajmy o tym.
Dorota Waldmann
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta