2022-10-31, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Piotra Czaplińskiego, specjalisty w Dziale Informacji Przestrzennej i Informatyki w PWiK
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzi kontrolę przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej. Jaki jest cel tych kontroli?
- Działania te mają na celu wykrycie i eliminację nielegalnych włączeń nieruchomości do sieci. W praktyce oznacza to więcej kontroli terenowych i walkę ze zjawiskiem kradzieży wody oraz bezumownego zrzutu ścieków. Działania te są istotne szczególnie dlatego, że prowadzą do minimalizacji strat i zmniejszenia kosztów usług świadczonych naszym Klientom. Wykazanie nieruchomości, które bezumownie są włączone do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej nie jest łatwym zadaniem. Często takie przyłącza nie są zainwentaryzowane geodezyjnie, a ich przebieg nie jest dokładnie znany. Niezwykle pomocny w takich sytuacjach okazuje się system informacji przestrzennej GiS, jakim dysponuje PWiK.
- Na czym dokładnie polega kontrola?
- Można powiedzieć, że pierwszy etap kontroli wykonywany jest w biurze, gdzie za pomocą specjalnie przygotowanych warstw mapowych porównywane są informacje przestrzenne np. o nadanych punktach adresowych, lokalizacji nowych obiektów budowlanych, sposobu zagospodarowania posesji, lokalizacji miejsc opomiarowania, zawartych umowach, ilości zużytej wody, projektowanej infrastruktury i innych. Po zestawieniu przestrzennym tych informacji, typowane są nieruchomości w stosunku, do których brak jest informacji na temat sposobu zaopatrywania w wodę oraz odprowadzania ścieków. Kolejnym krokiem jest kontrola terenowa, gdzie sprawdzany jest stan naszych sieci oraz rozmieszczenie infrastruktury przyłączeniowej. Kontroli podlegają studnie kanalizacyjne i nawiertki wodociągowe, rozdział instalacji służącej do podlewania ogrodów. Ważną informacją dla mieszkańców jest fakt, że osoby kotrolujące urządzenia PWiK, w tym wodomierze, posiadają odpowiednie upoważnienia za zdjęciem.
- Czy dużo jest stwierdzonych przypadków bezumownego korzystania z usług PWiK i co w przypadku wykrycia nielegalnych włączeń?
- W dużej mierze zależy to od trafności typowanych do kontroli nieruchomości. W przypadku, gdy działania w terenie poprzedzone są rzetelną pracą analityczną opartą o systemy GIS to obszar poszukiwań jest znacznie zawężony. W takim przypadku bezumowne korzystanie z naszych usług zostaje stwierdzone w co dziesiątej kontrolowanej posesji. Uważam, że zjawisko to w efekcie prowadzonych działań będzie stopniowo ustępowało. Za bezumowne pobieranie wody z sieci wodociągowej może zostać nałożona grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku wprowadzania ścieków kwota ta wynosi do 10 tysięcy złotych. W przypadku stwierdzenia bezumownego korzystania z infrastruktury wodociągowej lub kanalizacyjnej ,,nielegalne” przyłącze zostaje zamknięte. Dlatego radzę, żeby jednak działać legalnie w tym przypadku. W pierwszej kolejności należy udać się do Biura Obsługi Klienta w celu zawarcia umowy. Bezzwłoczne uregulowanie zaległych należności może wpłynąć na odstąpienie od wniosku o nałożenie grzywny.
RB
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie