2022-11-11, Trzy pytania do...
Trzy pytania do prof. dra hab. Tomasza Jurka, wykładowcy Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie.
- Książka ,,Medaliści olimpijscy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu w latach 1950-2020” autorstwa pana profesora otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Olimpijskiej. Czym jest ta nagroda?
- Nagroda w kategorii książek jest docenieniem obszerniejszych opracowań dotyczących olimpizmu, począwszy od starożytności po czasy współczesne. Nadawana przez tak szacowną instytucję jak Polska Akademia Olimpijska, stanowi wartość samą w sobie. Występuje w kilku najważniejszych kategoriach, także w zakresie prac habilitacyjnych, doktorskich i magisterskich. W naszej Akademii nurt historyczny poświęcony olimpizmowi jest często podejmowany właśnie w powyższych opracowaniach. Może zatem w przyszłości taka nagroda trafi również do innych pracowników i studentów, zajmujących się ruchem olimpijskim w Polsce i na świecie.
- Ilu gorzowskich olimpijczyków pojawiło się w nagrodzonej publikacji?
- Bohaterem publikacji jest dwudziestu sześciu medalistów olimpijskich, którzy ukończyli poznańską AWF. W tej grupie znajduje się dziewięciu medalistów olimpijskich i paraolimpijskich, którzy studiowali w gorzowskim ośrodku Akademii. Są to zapaśnicy - Jacek Fafiński, Piotr Stępień, Józef Tracz, Ryszard Wolny, Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki, wioślarz Tomasz Kucharski, kajakarka Karolina Naja oraz paraolimpijczyk, lekkoatleta Maciej Lepiato. Na czterdzieści medali zdobytych przez absolwentów AWF w Poznaniu, aż piętnaście uzyskali studenci gorzowskiej filii, w tym osiem złotych. W gronie złotych medalistów znajduje się dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Kucharski i dwukrotny mistrz paraolimpijski Maciej Lepiato, co czyni ich najwybitniejszymi sportowcami w dziejach uczelni.
- Planuje pan profesor inne publikacje dotyczące ruchu olimpijskiego?
- Obecnie zakończyłem pracę nad współautorską książką z profesorem Maciejem Łuczakiem, poświęconą wszystkim olimpijczykom i paraolimpijczykom, którzy ukończyli AWF w Poznaniu i filię w Gorzowie. Książka jest znacznie obszerniejsza, co wynika z ukazania stu czterech studentów – olimpijczyków z lat 1928-2022. W tej grupie znalazło się osiemnastu olimpijczyków studiujących w Gorzowie. Publikacja ukaże się na początku 2023 roku. Obie pozycje wpisują się w krąg jubileuszu stulecia polskiego ruchu olimpijskiego oraz 70-lecia AWF w Poznaniu i 50-lecia filii Akademii w Gorzowie.
Maja Szanter
Trzy pytania do Oskara Palucha, ucznia piątej klasy technikum samochodowego w CEZiB