2022-12-19, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Iwony Olek, wiceprezydent Gorzowa
- Gorzów przystąpił właśnie do programu ,,Ciepłe Mieszkanie". Na czym on polega?
- Przystąpiliśmy do tego programu z myślą o mieszkańcach Gorzowa. Szczególnie tych, którzy nie mieli do tej pory okazji, czy też możliwości skorzystania z dofinansowania na wymianę tak zwanych kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych, znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. „Ciepłe Mieszkanie” to nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Dystrybutorem środków w programie są poszczególne gminy, które najlepiej znają lokalne potrzeby. To one wnioskują do właściwych miejscowo wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o środki potrzebne do realizacji programu na swoim terenie. Gorzów jest trzecią gminą w województwie lubuskim, która przystąpiła do tego programu. Obecnie Urząd Miasta w porozumieniu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska przygotowuje regulamin i niezbędne dokumenty do uruchomiania naboru wniosków dla gorzowian.
- Do kogo jest on skierowany?
- Do osób fizycznych posiadających tytuł prawny, wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego. Musi się on znajdować w budynku wielorodzinnym położonym na terenie Gorzowa. Z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania, korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe i zdecydują się na wymianę ,,kopciuchów”, a ich roczne dochody nie przekraczają 120 tys. zł. Dotacja może obejmować 30, 60 lub nawet 90 procent kosztów kwalifikowanych zadań finansowanych w ramach programu, w zależności od poziomu dochodów wnioskodawcy. Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów i może wynosić od 15 do 37,5 tysięcy złotych. Program wspiera zastosowanie kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia. Dofinansowanie będzie stanowiło refundację wydatków poniesionych przez mieszkańca, czyli inwestycja musi zostać zrealizowana samodzielnie przez mieszkańca, faktury muszą zostać opłacone w całości, a następnie przedłożone do Urzędu Miasta w celu uzyskania refundacji.
- W jaki sposób i kiedy można dołączyć do tego programu?
- Do programu będą mogli zgłaszać się mieszkańcy Gorzowa, którzy spełnią określone warunki konkursowe. Aktualnie trwają przygotowania do ich ogłoszenia. Konkurs ruszy na początku przyszłego roku. Zainteresowani otrzymają również pomoc w ramach organizowanych przez Urząd Miasta spotkań - doradztwa w zakresie spełnienia warunków programu czy prawidłowego wypełnienia lub złożenia wniosku o dotację. Do dyspozycji gorzowian będzie blisko milion złotych na działania, dzięki którym właściciele mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Liczymy, że mieszkańcy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich mieszkaniach. Informacje o konkursie będą umieszczone na stronie internetowej www.gorzow.pl, a także publikowane w lokalnych mediach.
Maja Szanter
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie