2023-01-09, Trzy pytania do...
- Trzy pytania do Michała Klisińskiego, prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie
- Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie zostało reaktywowane przed dwoma laty. Jakie działania były podejmowane od tego czasu?
- Jako potomkowie powstańców, ale także pasjonaci tego tematu, zbieramy biogramy powstańców, którzy zamieszkali w Gorzowie i okolicach po II wojnie światowej. Co jakiś czas docieramy do nowych nazwisk na terenie Gorzowa i okolicznych miejscowości. Dwukrotnie zorganizowaliśmy już grę terenową dla młodzieży i mieszkańców naszego miasta „Tropem Powstańców Wielkopolskich po Gorzowie”. Taka forma poznawania przeszłości to przede wszystkim przybliżenie miejsc poświęconych powstańcom, ale także przypomnienie o historii również naszego miasta. Odwiedzamy również gorzowskie szkoły, gdzie przybliżamy tematykę powstania i losy powstańców w Gorzowie. Udało nam się dzięki żmudnej, dociekliwej pracy zlokalizować sztandar koła, które działało prężnie w Gorzowie tuż po II wojnie światowej. Okazało się, że sztandar jest przechowywany w Katedrze Wojska Polskiego w Warszawie.
- Niedawno w Muzeum Lubuskim w Gorzowie odbyła się sesja popularnonaukowa pt. ,,Powstanie Wielkopolskie i Powstańcy Wielkopolscy w pamięci pokoleń. Ślady pamięci na ziemi gorzowskiej". Jaki cel niosła w sobie ta sesja?
- Celem spotkania było popularyzowanie tematu Powstania Wielkopolskiego, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia uczestników powstania, którzy po wojnie znaleźli się w Gorzowie. Po przybyciu nad Wartę kultywowali oni tradycje powstańcze w ramach działającego tu od 1946 roku Związku Powstańców Wielkopolskich. Dodam, że takich osób po II wojnie osiedliło się Gorzowie naprawdę sporo i to właśnie oni zajęli ważne stanowiska w nowo powstającej administracji.
- Ile jest w tej chwili grobów Powstańców Wielkopolskich w Gorzowie?
- Na cmentarzu komunalnym jest to blisko setka grobów. Często są to groby, które nie mają już opiekunów. W związku z tym staramy się by znalazły się one w ewidencji prowadzonej przez instytut Pamięci Narodowej. Wtedy będą objęte ochroną i nie mogą być zlikwidowane. Na cmentarzu przy ulicy Warszawskiej jest nie tylko kwatera powstańców, ale jest blisko trzydzieści grobów porozrzucanych po całym cmentarzu, które udało nam się wraz m.in. z Andrzejem Nawojczykiem, sekretarzem naszego koła, zidentyfikować. Również pojedyncze groby znajdują się na cmentarzu wojskowym przy ulicy Walczaka czy niewielkich cmentarzach parafialnych.
Przemysław Dygas
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta