2023-03-29, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Magdaleny Bartoszewicz, kierownika Centrum Integracji Społecznej przy Stowarzyszeniu Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna
- Gorzowska ,,Pasja" odbędzie się drugi raz. Jaki jest cel organizacji takiego przedstawienia?
- Sama inicjatywa zrodziła się oddolnie. Z własnego doświadczenia widzę wzrost potrzeby jednoczenia się mieszkańców Gorzowa i okolic na różnych wydarzeniach, nie tylko kulturalnych, ale także takich, które pielęgnują wartości chrześcijańskie i rodzinne. Gorzowskie II Misterium Męki Pańskiej jest więc odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, a skierowane do każdego, niezależnie od wieku i statusu społecznego. W spektaklu pragniemy przybliżyć jedno z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa – mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Dzięki udziałowi w tej inscenizacji mamy możliwość przeżycia i przygotowania się duchowo na Wielki Tydzień. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w przedstawieniu ostatnich godzin życia Chrystusa. Pasja rozpocznie się o godzinie 19.30 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Pierwszych Męczenników Polski, a po niej, o godzinie 20.45 na placu Jana Pawła II zacznie się II Misterium Męki Pańskiej z relikwiami Krzyża Świętego.
- Co jest głównym atutem pokazania męki Chrystusa w formie teatru ulicznego?
- To nie jest zwykłe przedstawienie, takie, na które człowiek przychodzi, wychodzi i nie pozostawia to w nim żadnego śladu. Udział w drodze krzyżowej w takiej formie umożliwia przygotowanie się duchowo do Zmartwychwstania Pańskiego. Nieraz ciężko jest nam wyobrazić sobie niektóre rzeczy, a przecież Jezus Chrystus cierpiał niewyobrażalnie fizycznie za i dla nas. Każdy z nas bardzo głęboko przeżywa nawet same próby, a ubiegłoroczna Pasja pokazała nam także ogromne poruszenie wśród widzów, którzy nie potrafili być obojętni na męki, jakich doświadczył Jezus. Przeogromne poruszenie oraz aktywny udział i włączenie się mieszkańców w Misterium było dla nas wszystkich niezwykłym zaskoczeniem, dlatego w tym roku zachęcamy, aby włączyć się do udziału i podążać za Jezusem.
- Czy zakładacie cykliczność gorzowskiego Misterium?
- Pomimo tego, iż Gorzowskie Misterium Męki Pańskiej jest inicjatywą oddolną, to bez zgody i współpracy z ks. kan. Bogusławem Kaczmarkiem, proboszczem Parafii Pierwszych Męczenników Polski, nie byłoby możliwości propagowania wartości chrześcijańskich w takiej formie. Tym bardziej, iż plac Jana Pawła II jest miejscem szczególnym dla nas wszystkich. Jak sobie przypomnę jedno z naszych pierwszych spotkań w sprawie przejęcia Pasji z Kęszycy Leśnej, to jednym z pytań było wtedy – czy będzie to cykliczne? Oprócz zobowiązania wobec mieszkańców, którzy zaangażowali się i poświęcają swój czas, aby odegrać różne role w Misterium, daliśmy także słowo wraz ze Stanisławem Lewandowskim, sekretarzem w Gorzowskim Towarzystwie Kulturalno-Społecznym, iż to niezwykłe wydarzenie będzie miało charakter cykliczny.
Maja Szanter
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie