2023-04-05, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Jana Kaczanowskiego, przewodniczącego Rady Miasta
- Został pan zaskoczony zejściem firm budujących halę sportową oraz drogę krajową nr 22, a wszystko to w perspektywie rozpoczęcia przebudowy ulicy Kosynierów Gdyńskich?
- Sytuacja jest wyjątkowo trudna. Zarówno w odniesieniu do Drogi Krajowej nr 22, jak i hali sportowej inwestor ma prawo oczekiwać realizacji inwestycji na warunkach określonych w umowach. Natomiast należy zrozumieć także wykonawców tych inwestycji, którzy szacowali koszty i przystępowali do przetargów kilka lat temu. Wówczas nikt nie był w stanie przewidzieć zmian gospodarczych i geopolitycznych spowodowanych pandemią COVID-19, wojną w Ukrainie, czy wysoką inflacją, która tylko w lutym 2023 roku, w odniesieniu rok do roku, wyniosła 18,4%. Ponadto nastąpił znaczny wzrost cen materiałów budowlanych. Dla przykładu podam, że sam cement zdrożał aż o 43%. Radykalnemu wzrostowi uległy także stal zbrojeniowa prawie o 100%, konstrukcja dźwigarów dachowych – ponad 200%, a wełna mineralna – 160%. To są olbrzymie podwyżki.
- Każdy z nas odczuwa podobne dolegliwości z perspektywy własnego budżetu domowego i wszechobecnej drożyzny. Jak wyjść jednak z tego z impasu?
- W przypadku realizacji wschodniego wylotu DK nr 22 sprawa została skierowana do Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w celu negocjacji i mediacji pomiędzy stronami. Mediacje już są czynione, a firma powróciła na plac budowy i wierzę, że wszystko w tej sprawie dobrze się ułoży. Natomiast w przypadku hali sportowej przy Słowiance wykonawca zintensyfikował prace na budowie przy jednocześnie trwających mediacjach przed mediatorem sądowym. W tym przypadku również liczę, że strony dojdą do porozumienia i wypracują konsensus. Przy okazji wspomnę, że w roku bieżącym będziemy realizować również inne kluczowe inwestycje dla naszego miasta, jak rozpoczęcie budowy północnej obwodnicy, przebudowa układu komunikacyjnego wraz z przebudową skrzyżowań na ulicy Kos. Gdyńskich i Słowiańskiej, modernizacja deptaku przy ulicy Hawelańskiej, czy budowa poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Centrum Doradztwa Zawodowego i internatu przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu.
- Jest też już wizualizacja stadionu przy ulicy Olimpijskiej. Jakie są widoki, aby w tej sprawie podać jakieś konkretniejsze informacje?
- Miasto w ostatnich latach zrealizowało już kilka ważnych obiektów sportowych, w tym m.in. halę sportową przy ulicy Warszawskiej, stadion lekkoatletyczny przy ulicy Krasińskiego, który posiada również pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Do tego budowana jest budowana hala przy Słowiance, o czym wspomnieliśmy. Jest to słuszny kierunek, ponieważ od zawsze uważałem, że należy rozwijać infrastrukturę sportową, bo jest to przede wszystkich inwestycja w młodzież, którą najlepiej kształtować właśnie poprzez sport. O stadionie piłkarskim przy ulicy Olimpijskiej mówi się w mieście od lat. Teraz został wykonany pierwszy, ale jakże ważny krok. Mamy już koncepcję i wizualizację stadionu. Dodam, że dla mnie ważne jest, żebyśmy tylko nie wpadli w megalomanię i nie budowali stadionu na kilkanaście tysięcy widzów, bo trzeba myśleć również o tym, jak dany obiekt później utrzymać. Lepiej, aby obiekt był mniejszy, ale wypełniony po brzegi kibicami. Budujmy na miarę naszych rzeczywistych potrzeb i możliwości. Drugim ważnym krokiem będzie pozyskanie środków finansowych na realizację stadionu. Miasto zamierza w tym celu starać się o środki z Ministerstwa Sportu, Polskiego Związku Piłki Nożnej, czy Urzędu Marszałkowskiego.
Przemysław Dygas
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta