2023-04-14, Trzy pytania do...
Trzy pytania do podkom. Wioletty Szubskiej z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji
- Problem, który może dotyczyć każdego dziecka – pedofilia, pojawia się coraz częściej w przestrzeni publicznej. Teraz doczekał się pierwszej ogólnopolskiej kampanii społecznej Państwowej Komisji ds. Pedofilii #Rozmawiaj#Reaguj. Jakie cele wyznaczono tej akcji?
- Polska policja aktywnie włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem #Rozmawiaj#Reaguj zainicjowaną przez Państwową Komisję ds. Pedofili, której głównym celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich. Poprzez działania chcemy zwiększyć świadomość zarówno dorosłych, jak również dzieci o tym, że dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego. Winę zawsze ponosi sprawca. Naszym głównym celem jest przedstawienie rodzicom i opiekunom, w jaki sposób powinni reagować na krzywdę dziecka. Pamiętajmy, że nie reagując na krzywdę innych, a szczególnie dzieci, sami stajemy się współwinni. Dlatego też poprzez hasło kampanii #Rozmawiaj#Reaguj chcemy wskazać odpowiednie wzorce zachowań w stosunku do dzieci, które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. Pamiętajmy – bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.
- Jakie zachowanie czy stan dziecka może być sygnałem dla rodziców czy nauczycieli, że mogą mieć do czynienia z pedofilią i jak powinna wówczas zareagować osoba dorosła?
- Jeszcze raz podkreślę, że dziecko nigdy nie jest winne wykorzystania seksualnego. Zawsze sto procent odpowiedzialności jest po stronie sprawcy. Rolą dorosłego opiekuna jest baczne obserwowanie dziecka. Niezwykle ważne i istotne jest właściwe i umiejętne podejście do dziecka skrzywdzonego. Dziecko musi czuć, że zawsze może liczyć na wsparcie ze strony najbliższych, a szczególnie rodziców bądź opiekunów. Zatem, gdy zauważymy, że dziecko jest między innymi przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę – w takich przypadkach warto zastosować się do czterech haseł kampanii:
1) Rozmawiaj często z dzieckiem – niech wie, że zawsze jesteś dla niego wsparciem.
2) Słuchaj tego, co mówi, bo potrzebuje Twojej uwagi.
3) Uwierz, że Twoje dziecko niczemu nie jest winne – to sprawca ponosi zawsze winę.
4) Reaguj zawsze na krzywdę dziecka. Obiecaj dziecku opiekę i że nie dopuścisz, by dalej działa mu się krzywda.
- Gdzie szukać pomocy w razie niepokojących zachowań u dziecka?
- Jeśli zauważymy, że dziecko dziwnie się zachowuje, unika kontaktu z dorosłymi, jest zamknięte, nieufne, nie lubi być dotykane, a jego rysunki mają seksualne podteksty – może to być znak, że dziecko zostało przez kogoś skrzywdzone. Zgłośmy się wówczas po pomoc do odpowiedniej instytucji. Jedną z nich jest właśnie policja. Jeśli podejrzewamy, że dziecko jest molestowane seksualnie, bite czy krzywdzone w inny sposób możemy to zgłosić policjantom. Warto także poprosić o pomoc specjalistę lub zadzwonić na bezpłatny i całodobowy numer telefonu zaufania 116 111 lub 800 12 12 12. Ponadto, na stronie internetowej Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystywaniu Seksualnemu Małoletnich poniżej 15. roku życia, znajdują się niezbędne informacje w tym zakresie: Kliknij TUTAJ.
Więcej informacji TUTAJ.
Maja Szanter
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta