2023-04-26, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Moniki Piaskowskiej, dyrektorki ds. marketingu w Inneko
- Za nami IX edycja ekologicznej akcji ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’. Jak oceni pani tegoroczną zbiórkę?
- Bardzo dobrze. Co prawda zebraliśmy nieco mniej butelek plastikowych niż przed rokiem, ale może to się wiązać z tym, że coraz częściej sięgamy po opakowania wielorazowego użytku, nie kupujemy już w ogromnych ilościach napojów czy wody w plastiku. Jeżeli chodzi o stary sprzęt elektroniczny, to tutaj pobiliśmy wszelkie możliwe rekordy. Najlepiej zobrazują to liczby. Przed rokiem było tego około 7,2 ton, teraz jest ponad 15 ton. Mieliśmy do dyspozycji 2 tysiące biletów i voucherów. Nie wszystkie rozdaliśmy, ale niewiele nam zostało.
- Na ile ta akcja wpływa edukacyjnie na nasze lokalne społeczeństwo?
- Myślę, że w sposób istotny. Ta świadomość rośnie z roku na rok. Ludzie nie przychodzili na rynek, żeby oddać zużyty sprzęt i dostać bilet. Oni przychodzili, bo czuli, że nie wolno wyrzucać tych odpadów byle gdzie, nie wolno wywozić do lasu plastikowych butelek czy puszek aluminiowych. Rozmawiałam z nimi i wielu powiedziało wprost, że bardzo im się ta akcja podoba. Nawet nie kalkulowali, ile mogą dostać wejściówek czy voucherów. Przywozili tych odpadów naprawdę dużo. Poza tym w trakcie akcji mieliśmy do dyspozycji wyjątkową śmieciarkę edukacyjną o nazwie ,,Miecia’’. Uczy ona segregowania śmieci czy prowadzonego recyklingu plastikowych butelek. Te nasze centrum edukacji ekologicznej cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku mieliśmy dodatkowo warsztaty. Dzieci miały sporo fajnych zajęć, uczyły się przykładowo rozbierania komputerów.
- Co jest największą siłą tego wieloletniego projektu i co teraz stanie się z zebranymi odpadami??
- To, że akcja stale się rozwija. Ja bym połączyła ten projekt z wieloma innymi, które realizujemy każdego roku. Celem wszystkich naszych działań jest zachęcanie mieszkańców o dbałość o nasze miasto, o środowisko, o utrzymywanie porządku. I każda taka akcja to jest cegiełka w budowie czystego Gorzowa. Wszystkie zebrane odpady zostaną poddane recyklingowi, czyli zostaną przygotowane do ponownego użycia. Stare elektrosprzęty od razu z placu pojechały do wyznaczonego miejsca, ponieważ recykler na bieżąco zbierał to co ludzie przynosili. Plastik, puszki i makulatura została dostarczona w odpowiednie miejsca już przez nas.
RB
Fot. Inneko
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta