2023-06-16, Trzy pytania do...
Trzy pytania do podinsp. Marcina Maludego, rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie
- Wkrótce rozpoczną się wakacje, a z nimi wyjazdy dzieci na kolonie i obozy. Pojawiają się też informacje o nietrzeźwych kierowcach autokarów. Jak przed planowaną podróżą sprawdzić kierowcę i stan techniczny autokaru?
- Ważnym punktem policyjnych działań związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa podczas wakacji lub jeszcze przed nimi, gdy dzieci jeżdżą na wycieczki organizowane przez szkoły, są kontrole autokarów. Zanim dzieci wyjadą w miejsca wypoczynku pojazd, którym będą podróżować oraz jego kierowca, będą sprawdzane przez policjantów. Podczas takich kontroli mundurowi sprawdzą stan techniczny autokaru – sprawność układu hamulcowego i kierowniczego, poziom płynów, zużycie bieżnika opon oraz czy wyposażony jest w specjalne tabliczki informacyjne i urządzenia rejestrujące czas podróży i postoju. Kontrolowany będzie także stan trzeźwości kierowcy oraz czy posiada on uprawnienia wymagane do kierowania. Przypominamy, że każda osoba może zgłosić taką kontrolę w dowolnej komendzie policji. O tym, że takie kontrole nie są fikcją, przekonało się w ostatnim czasie już kilku kierowców czy przewoźników i to zarówno pod kątem zastrzeżeń co do stanu technicznego, jak i nietrzeźwości kierowcy.
- Ile trwa taka kontrola? Jest to jeden z powodów narzekań rodziców, że policyjne kontrole opóźniają wyjazd dzieci.
- Taka kontrola jest kompleksowa i wymaga czasu. Z reguły trwa ona około kilkudziesięciu minut, ale po tym czasie mamy pewność, że dzieci spokojnie i bezpiecznie mogą ruszyć w podróż. Nie spotykamy się z tego typu zarzutami dlatego, że to sami rodzice proszą o kontrole, co stało się już od kilku lat standardem. Lepiej wyjechać nieco później, ale mieć gwarancję co stanu technicznego oraz trzeźwości kierowcy. Poza tym policjanci przyjeżdżają na określoną i wskazaną przez zgłaszającego godzinę. Dzieci do tego nie są potrzebne. Mamy autokar, kierowcę i przystępujemy do kontroli. Policjanci przypominają też, że na stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić autobus, którym chcemy jechać na wycieczkę lub którym pojadą nasze dzieci. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu wyświetlane są takie informacje jak: dane techniczne, ważność badań technicznych, status rejestracji, ilość miejsc, przebieg, rok produkcji oraz ubezpieczenie OC.
- Czy policja planuje wzmożone kontrole trzeźwości kierowców podczas letnich miesięcy?
- Choć kontrole trzeźwości stały się powszechne, to z pewnością podczas okresu wakacyjnego policjantów ruchu drogowego kontrolujących trzeźwość będzie zdecydowanie więcej. Ponadto będą także wspomagający ich funkcjonariusze z ogniw patrolowo-interwencyjnych czy policjantów z oddziałów prewencji, którzy właśnie podczas wakacji wspierają miejscowych policjantów w licznych zabezpieczeniach i służbach drogowych. Badanie za pomocą urządzenia AlcoBlow twa kilka sekund. Po tym wiemy już, czy kierowca może udać się w dalszą podróż czy też zatrzymujemy mu prawo jazdy. Kontrole będą przeprowadzane w dzień i w nocy bez względu na status drogi – może to być droga ekspresowa, powiatowa czy gminna. Zdajemy sobie sprawę, że upalne dni, wypoczynek nad wodą, liczne imprezy plenerowe, rozrywkowe czy jakiekolwiek inne powodują, że nie wszyscy potrafią się dostosować do tej naczelnej zasady bezpieczeństwa na drodze i wsiadają za stery auta wcześniej pijąc alkohol. Przestrzegamy przed tym. I pamiętajmy, że utrata prawa jazdy nie jest tu kluczowa, ale ryzyko odebrania komuś życia.
Maja Szanter
Trzy pytania do Wiesława Ciepieli, rzecznika prasowego Urzędu Miasta