2023-09-13, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Magdaleny Łabuzy, dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie
- Czym jest Branżowe Centrum Umiejętności, które ma szansę powstać przy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu?
- Branżowe Centrum Umiejętności to miejsce i instytucja oświatowa, której celem jest przygotowanie kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach. Może się to stać dzięki zapewnieniu przestrzeni dla innowacyjnej i trwałej współpracy biznesu z edukacją zawodową na wszystkich poziomach kształcenia zawodowego, a także dzięki wdrożeniu koncepcji doskonałości zawodowej w polskim systemie kształcenia zawodowego. Branżowe Centrum Umiejętności będzie miało cztery podstawowe obszary działania: działalność edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno–rozwojową oraz doradczo-promocyjną. Miasto Gorzów planuje złożyć wniosek w konkursie ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy o utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy CEZiB w dziedzinie branża samochodowa z modułem innowacji pedagogicznej, technik mechatronik pojazdów samochodowych i technik elektromobilności. Nabór wniosków trwa do 25 września.
- Jednym z warunków założenia centrum było znalezienie partnera. Jakie wymogi musiał on spełniać?
- Zgodnie z regulaminem konkursu przedsięwzięcie musi być zrealizowane w obowiązkowym partnerstwie z podmiotem branżowym. Za taki podmiot uważa się organizację lub zrzeszenie pracodawców o zasięgu ogólnopolskim lub przedsiębiorstwo państwowe bądź spółkę skarbu państwa, działające w danej branży. Nabór jest ogłoszony po raz trzeci tylko dla branż, dla których nie zostały złożone projekty w poprzednich edycjach. Jako CEZiB interesowaliśmy się konkursem wcześniej, jednak dużym wyzwaniem było pozyskanie partnera, który spełniłby wymogi określone w regulaminie. Obecnie jesteśmy po zakończeniu procedury konkursowej na partnera, którym została Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dodatkowym partnerem będzie Akademia im. Jakuba z Paradyża z bardzo mocnym Wydziałem Technicznym. Takie trójstronne partnerstwo pozwoli ująć projekt w sposób najbardziej kompleksowy, odpowiadający wszystkim interesariuszom. Najbliższe dni to prace grupy roboczej nad wszystkimi zadaniami, które chcemy ująć w przedsięwzięciu.
- Kiedy takie centrum ma szansę powstać przy CEZiB?
- Szansa na powstanie Branżowego Centrum Umiejętności to pierwsze półrocze 2024 roku. Oczywiście niezbędne do tego jest uzyskanie pozytywnej oceny formalnej i merytorycznej projektu, zakwalifikowanie do wsparcia finansowego oraz ostateczne podpisanie umowy. Proszę trzymać kciuki, bo konkurencja na pewno będzie, jednak doświadczenie i zaangażowanie wnioskodawcy oraz partnerów, bardzo dobra infrastruktura szkoleniowa na terenie Centrum to nasze bardzo mocne strony.
Maja Szanter
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie