2023-10-09, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Sandry Roszak, kierowniczki Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Gorzowie
- ,,Siła KRWIobiecości” jest wyjątkowym konkursem w historii krwiodawstwa. Dlaczego?
- „Siła KRWIobiecości” to pierwszy w historii krwiodawstwa ogólnopolski konkurs dla krwiodawczyń. W ramach konkursu honorowe krwiodawczynie oddają krew, jak również zachęcają do tego inne kobiety – swoje koleżanki, matki, córki, czy siostry. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2022 roku ponad 622 tysiące osób oddało krew. Wśród nich ponad 621 tysięcy stanowili honorowi dawcy krwi. Niespełna 25 procent z nich to kobiety. Aby stać się zasłużonym honorowym dawcą, należy oddać do najmniej sześć litrów krwi w przypadku mężczyzn, a kobiety muszą oddać co najmniej pięć litrów.
- Jakie są założenia konkursu?
- Zachęcenie kobiet do honorowego oddawania krwi, która ratuje życie oraz pozyskanie jak największej liczby honorowych dawczyń krwi, które same oddadzą krew oraz zmotywują inne kobiety do udziału w konkursie. Trwa on od 2 października do 29 lutego. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dzień kobiet 8 marca 2024 roku. Szczegóły konkursu, regulamin, zgłoszenie można znaleźć na stronie https://pck.pl/sila-krwiobiecosci/
- Jakie akcje pomocowe prowadzi aktualnie PCK?
- Cały czas prowadzimy akcje pomocowe dla Ukrainy. Na koniec września Polski Czerwony Krzyż przekazał Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi sprzęt – 40 wysokiej klasy agregatów, który zwiększy możliwość realizacji działań pomocowych na terenie całej Ukrainy, w szczególności w sytuacjach przerw w dostawach energii. Ponadto PCK prowadzi ogólnopolskie zbiórki finansowe na pomoc dla Maroka oraz Libii. Z nowym rokiem szkolnym ruszyła kolejna, 11. edycja programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”, realizowanego przez Mars oraz PCK. Celem inicjatywy jest edukacja dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych z całej Polski w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Na co dzień wspieramy też rodziny potrzebujące, zapewniając pomoc w postaci paczek żywnościowych i higienicznych oraz finansowania potrzeb dzieci. Tylko w 2022 roku pomoc od PCK w różnych formach otrzymało ponad 130 tysięcy dzieci.
Maja Szanter
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie