2023-12-22, Trzy pytania do...
Trzy pytania do Michała Klisińskiego, prezesa Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie
- Jaki jest gorzowski program obchodów kolejnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego?
- Dzień po świętach, 27 grudnia 2023 roku przypada 105. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. W tym dniu obchodzone jest tradycyjnie święto. Zaplanowane są, wzorem lat ubiegłych, uroczystości przed znajdującą się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Żwirowej tablicą upamiętniającą powstańców wielkopolskich, którzy spoczywają na gorzowskich nekropoliach oraz na Kwaterze Powstańczej na cmentarzu świętokrzyskim. Tradycyjnie złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Natomiast o godzinie 17.00 w sali 102 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie odbędzie się koncert Orkiestry Siedlice połączony z odczytaniem fragmentów książki ,,Moje wspomnienia" gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Organizatorem koncertu jest nasza książnica.
- Czy jest szansa, aby do Gorzowa powrócił sztandar Koła Związku Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się w Warszawie?
- Starania o wypożyczenie sztandaru Gorzowskiego Koła Związku Powstańców Wielkopolskich z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie podjęło Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie we współpracy z naszym Kołem. Pomimo że cały proces jest na bardzo wstępnym etapie, liczymy, że jego finałem będzie możliwość wypożyczenia sztandaru, aby zaprezentować go mieszkańcom Gorzowa i regionu.
- Jakie są najważniejsze plany Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na kolejny rok?
- Plany na 2024 rok obejmują wiele zróżnicowanych działań popularyzujących temat powstania wielkopolskiego. Wspomnę o tych najbliższych. Już na przełomie stycznia i lutego planujemy wydać publikację poświęconą śladom pamięci o powstańcach wielkopolskich w Gorzowie i ościennych miejscowościach. Będzie to już trzecie wydanie publikacji wzbogacone o nowe materiały. Natomiast w lutym lub marcu planujemy wspólnie z sołectwem w Zdroisku upamiętnienie zasłużonych w walce o niepodległość Polski małżeństwa Michała Sobczaka, powstańca wielkopolskiego i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej oraz Agnieszki Sobczak odznaczonej Krzyżem Oświęcimskim, więzionej w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
Przemysław Dygas
Trzy pytania do Sławomira Sajkowskiego, nauczyciela fotografii w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku w Gorzowie